Malý Generalissimus se svou matkou

Malý Generalissimus se svou matkou | foto: Jiří Machek

Generalissimus se narodil, hřebce uspali. V Kladrubech mluví o převtělení

  • 3
Ve stejný den a téměř i hodinu, kdy v hřebčíně v Kladrubech nad Labem přišlo v pátek na svět první letošní hříbě, zemřel v jiné tamní maštali nejstarší plemenný hřebec Sacramoso Eroica XLIII.

„Pro nás to bylo symbolické, protože jsme přišli o plemenného hřebce a v ten samý den se nám narodilo první hříbě sezony, ještě k tomu hřebeček. Takže někteří ošetřovatelé mluvili až o nějakém převtělení z jednoho těla do druhého. Skutečně jeden život skončil a druhý začal,“ řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.

Malý Generalissimus sbírá síly, aby se mohl za chvíli poprvé postavit na nohy.

Zatímco byl osmadvacetiletý hřebec s velkými zdravotními problémy navěky uspán, první hříbě narozené ve zrekonstruované porodnici se mělo čile k světu a do hodiny stálo na všech čtyřech. Dostalo jméno Generalissimus Extrakta XLIX-10 podle rodičů a desátého pořadí mezi potomky otce.

„Jeho matka je dobrá a zasloužilá, otec je typickým kladrubským plemeníkem. Předpokládáme, že i jeho potomek bude mít typický exteriér starokladrubáka,“ řekl ředitel.

Novorozený Generalissimus je zatím závislý pouze na mateřském mléku. Využívat ho bude do odstavení, které ho čeká po šesti až devíti měsících. Už za pár dnů ho však chovatelé zkusí přikrmovat, ovšem jen proto, aby si hříbě zvykalo - přijímat další potravu začne asi tak po měsíci.

Po „vojně“ se uvidí, zda bude plemeníkem

V období prvního půlroku se také přemístí ze soukromí boxu do volné stáje. Pozvolně se bude učit přijímat normální krmiva, tedy oves, seno a potravu z pastvy. Po odstavení odejde na hříbárnu, kde setrvá maximálně do třech a půl roku. Pak tento mladík prodělá „vojnu“ neboli jedenáctiměsíční výcvik. Na jeho konci absolvuje dvoudenní výkonnostní zkoušky.

„Na základě výsledků zkoušek se rozhodne, zda je to dobrý kůň, který by mohl být plemeníkem, anebo je to kůň pro nás postradatelný, pak by byl určený k prodeji. Dopředu se nedá určit, co z něj bude. Ale každý chovatel vkládá do každého hříběte naděje, je to důvod, proč chovatelé chovají koně,“ řekl Jiří Machek.

V Kladrubech se chovají starokladrubští bělouši, ale protože se tamní hříbata rodí černá, nejdřív zdánlivě patří do chovu starokladrubských vraníků ve Slatiňanech. V průběhu života se však Generalissimus takzvaně „vybělí“. Jeho srst postupně změní barvu z černé na bílou a do deseti let by měl být úplně bílý.

Letos čekají chovatelé starokladrubáků narození čtyřiceti hříbat v bílém stádě v Kladrubech a obdobný počet ve Slatiňanech. Celkem hřebčín chová pět stovek koní.