Soutěž v pomalém kouření dýmky v pivovaru Dalešice.

Soutěž v pomalém kouření dýmky v pivovaru Dalešice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Svátek kuřáků dýmek začne v Chrudimi, vystaví tam originální Hápovky

  • 0
Unikátní sbírku téměř osmdesáti dýmek od uznávaného výrobce Pavla Hápa vystaví od čtvrtka chrudimské muzeum. Předměty ruční výroby se muzeu podařily shromáždit díky grantu. Nejen fajnšmekři z řad kuřáků mají možnost vychutnat si pohled na exponáty do 20. května.

"Je to jeden z našich nejznámějších, a troufám si říct, že i nejlepších výrobců dýmek. Když jsme při mapování tradiční řemeslné výroby na Chrudimsku před několika lety pana Hápa navštívili, okamžitě nás jeho dýmky okouzlily," řekla kurátorka výstavy Alena Dufková.

Výstava Hápovek

Výstava ručně vyráběných dýmek Pavla Hápa začíná v muzeu v Chrudimi 29. března v 17 hodin. K vidění bude 78 exponátů a potrvá do 20. května.

Muzeu se tehdy podařilo získat grant na ojedinělý soubor předmětů, který by bylo vhodné zakoupit a uchovat v muzeu. Tak se mu podařilo získat 78 dýmek právě tohoto tvůrce, které budou od čtvrtka poprvé všechny vystaveny.

Pavel Háp zemřel loni. Ve svém bydlišti - Proseči - před lety vlastně jen navázal na tamní tradici domácké ruční výroby dýmek počínající v první polovině 19. století. Těsně před druhou světovou válkou se zabývalo výrobou dýmek v Proseči dokonce více než 600 lidí, kteří vyráběli přes 500 typů dýmek. Dnes tam přežila jedna malá, ale úspěšná fabrika o třiceti lidech se sériovou výrobou dýmek.

Dýmky prodával hlavně na internetu a na soutěžích

Pavel Háp se ke konci minulého století osamostatnil a o všechny fáze výroby dýmek se staral sám. Mezi znalci uspěl.

Pavel Háp ve své dílně

"Pavel Háp je jedna z nejvýraznějších postav na domácím fajfkovém poli. Díky jeho fenomenálnímu a nezaměnitelnému rustiku ho alespoň já osobně pokládám za jednoho z nejzajímavějších výrobců vůbec. Ze všech fajfek se mi z mé Hápovky kouří bezkonkurenčně nejlépe," charakterizoval jeho výrobky jeden z přispěvatelů internetového diskusního fóra věnovaného dýmkám.

Své dýmky prodával Háp především po internetu. Jezdil také na soutěže v pomalém kouření dýmky, kde ty své též nabízel - od Brna, Olomouce až po Poznaň, Berlín, Kodaň, Vídeň, Barcelonu a další místa. Jeho dýmky kupovali především Češi, Slováci a Poláci, ale měl i svého zákazníka na Tchaj-wanu.

Podobných napůl umělců a napůl řemeslníků je málo. "Výrobních operací je kolem třiceti a všechny musím zvládnout na vysoké úrovni. Jenom naučit se přesně rašplovat trvá asi tak tři roky, a kdyby se chtěl někdo naučit všechny operace, tak mu to bude trvat tak šest až osm let," říkával Pavel Háp. Výstava jeho dýmek v chrudimském muzeu potrvá do 20. května.