Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Roman Čejka, MF DNES

V Červené Vodě chystají další dvě sjezdovky, lidé to vítají

  • 5
Nejdelší sjezdovka v Orlických horách na Bukové hoře nad Červenou Vodou si nemůže na nezájem stěžovat. Lyžařům ale v tamním středisku scházejí i další trasy. Majitelé areálu proto chtějí zprovoznit i svahy na obou stranách sjezdovky. Vznikne tak nejluxusnější skiareál v kraji.

Dnešní sjezdová trať "Mlýnice červená" funguje druhým rokem a díky unikátní délce 2 150 metrů, luxusní vyhřívané čtyřsedačkové lanovce s ochrannou bublinou i různým lákadlům pro děti je denně plně využívaná.

První z jejích budoucích mladších sourozenců bude modrá heroltická sjezdovka s lanovkou pro začínající lyžaře a děti. Bude dlouhá 1150 metrů a s využitím současné sjezdovky na dolním konci ještě o 20 metrů delší než dosavadní trať.

Při jízdě po severní červené sjezdovce "Suchý vrch" se střední náročností lyžaři ujedou téměř dva kilometry.

Skipark Červená Voda

Současná sjezdovka Mlýnice délka 2 150 metrů
Chystané sjezdovky - Heroltice délka 1 150 metrů (s využitím současné 2 170 metrů) - Suchý vrch délka 1 950 metrů

Nové sjezdovky se místním líbí

Lidé v největší obci v Pardubickém kraji se 3 200 obyvateli jsou dalším rozvojem střediska nadšeni. I proto se nedávné veřejné projednávání projektu v rámci studie o vlivu na životní prostředí obešlo bez problémů.

Není divu. Vždyť jenom během loňské sezony dorazilo do Červené Vody 70 tisíc návštěvníků. A ti přinášejí do obce peníze.

"Rozšíření areálu jednoznačně podporujeme. Vždyť už teď zaměstnává více než 60 lidí, v drtivé většině místních. A určitě lepší je nabídnout sjezdovky v různých kategoriích a v různé kvalitě," řekl starosta Miloš Harnych.

Navíc se obyvatelé pouštějí do staveb penzionů, nástaveb a přístaveb pro ubytování návštěvníků.

Budou se stěhovat zmije, čolci i skokani

Podle starosty se zdárně vyřeší i všechny podmínky na ochranu přírody dané posudkem o vlivu na životní prostředí. Požadavkem ochránců přírody bude například stěhování zmijí, skokanů hnědých a čolků, investor bude muset opatřit okolí nejen novou výsadbou, ale i budkami pro ptáky.

"Nepovažuji to za problém, naším hlavním zájmem je, abychom klienta přivezli do neporušené přírody. Chceme ukázat, že se k přírodě umíme chovat a zachovat tvář Bukové hory. Vždyť si i myslivci pochvalují, že se zvířata i po zprovoznění první sjezdovky na tato místa vracejí," řekl ředitel Skiparku Radek Procházka, který se chce pustit do první sjezdovky co nejdříve po vyřízení stavebního řízení.

O přesném termínu zahájení provozu alespoň první ze dvou nových sjezdovek ale zatím hovořit nechce.

Společnost Skipark Červená Voda dosud investovala do areálu 300 milionů korun, z toho jen desetina byla dotace evropskými penězi. Na rozdíl třeba od areálu v Dolní Moravě, kde společnost Sněžník obdržela na zkvalitňování svého lyžařského střediska obrovskou evropskou dotaci 240 milionů korun, tedy sumu, jakou dosud v Pardubickém kraji nikdo od Unie a státu nedostal.