Jiří Dědeček | foto: MF DNES

Dům bratří Čapků poslouží spisovatelům i turistům, plánuje Dědeček

  • 0
Opravený Dům bratří Čapků v Budislavi u Litomyšle otevřou počátkem prosince. Podle předsedy českého PEN klubu a písničkáře Jiřího Dědečka však zrekonstruovaný objekt budou moci využívat i turisté.

„Informace budou k dispozici jednak na webových stránkách PEN klubu, dále pak připravujeme informační kampaň ve spolupráci s Pardubickým krajem, pod který náš objekt spadá. Jeho význam měříme nejen ekonomicky, tedy jako normálně fungující levný penzion, ale především symbolicky. Jak už ostatně vyplývá z názvu nemovitosti: Dům bratří Čapků,“ říká šéf PEN klubu Jiří Dědeček.

Jaké máte plány po znovuotevření domu?
Rádi bychom ho nabízeli k tvůrčím i rekreačním pobytům českým spisovatelům, takový byl i původní Čapkův úmysl. Zároveň však náš správce počítá s běžnými turisty, o které bychom se dělili s budislavským penzionem Na skalách.

Po rekonstrukci převládají na domu dřevěné prvky.

Opravený Dům bratří Čapků se otevře 9. prosince.

Využívali jste objekt před rekonstrukcí?
Pořádali jsme jednou dvakrát do roka výjezdní zasedání výboru, takže se nás tam vždy sešlo sedm osm, Ivan Klíma, Jiří Stránský, Václav Daněk, Markéta Hejkalová a další.

V domě by měla vzniknout galerie fotografií Karla Čapka. Které fotografie tam budou?
Připravujeme tam stálou expozici nazvanou „Karel Čapek fotograf“. Její náplní budou snímky, které Karel Čapek osobně pořídil, tedy od Dášenky až po prezidenta T. G. Masaryka. K hlavní budově pak patří i altán neboli Centrum ekologické výchovy, kde se budou pořádat ve spolupráci s místními odborníky přednášky pro školy. Je to i velmi vhodné místo k malým akustickým koncertům či autorským čtením.

Dům bratří Čapků

V současné době je jedinou nemovitostí, kterou český PEN klub má. Organizace, která zastupuje spisovatele, by stavbu ráda využívala pro své potřeby, ale chce objekt s bohatou minulostí zpřístupnit také veřejnosti.

Co vše se při rekonstrukci opravilo nebo obnovilo?
Je největší možná i první a jediná. Už z toho důvodu se opravuje prakticky vše mimo nosnou konstrukci budovy.

Dříve se objevovaly informace, že Karel Čapek a jeho bratr Josef na Budislavsku byli. Ovšem váš kolega Václav Daněk z PEN klubu říká, že Karel Čapek ani netušil, že se dům zčásti za jeho peníze postavil...
Karel Čapek věnoval 40 tisíc předválečných korun na stavbu „domova spisovatelů“, jak se dům podle plechové cedule objevené při rekonstrukci jmenoval. Ale pak umřel, takže Václav Daněk má pravdu.

A jestli někdo z bratrů měl ke kraji vztah, to se opravdu zatím neví. Třeba něco badatelé objeví v korespondenci. Ale díky uvedenému daru a také díky faktu, že Karel Čapek byl prvním předsedou PEN klubu u nás, dali jsme nemovitosti název Dům bratří Čapků.

Bude PEN klub ještě v nějakých menších úpravách či opravách domu pokračovat?
Je to poměrně velký dům. Na takových, jak známo, je práce jak na kostele... Teď nás ještě čeká například obnova venkovního pláště, oken, plotu a úprava poměrně rozsáhlého pozemku.

Jak se vám líbí kraj, kde dům stojí?
Před rekonstrukcí jsem minimálně jednou ročně přijížděl do Budislavi, vždy na pár dní. Zamiloval jsem si rohový pokoj v druhém patře a chystám se vztah obnovit, jen co to bude možné. Několikrát jsem si vzal do kufru auta skládací elektrokolo a projel jsem bližší okolí. Všechno je tam krásné - v lesích rostou houby, pod altánem se vine říčka Desinka, ale nejkrásnější je především malá budislavská přehrada.