Místo pod třešní si manželé Beranovi dali prvomájový polibek mezi habry.

Místo pod třešní si manželé Beranovi dali prvomájový polibek mezi habry. | foto: Jaroslav Hubený

Místo pod třešní se na prvního máje políbili mezi habry v labyrintu

  • 0
Kateřina a Miroslav Beranovi dorazili k brandýskému labyrintu jako první návštěvníci letošní sezony. Ta začala na prvního máje dopoledne.

„Třešně  jsou už odkvetlé, tak proč se nepolíbit pod vlastními habry. Naše rodina má tady čtyři,“ řekla Kateřina Beranová.

Na sazenice habříků v brandýském bludišti totiž přispělo téměř jeden a půl tisíce obyvatel města i z okolí.  Proč?  „Labyrint je něco extra, co nikdo okolo nemá,“ řekl  Miroslav Beran. „Aspoň  se ví, že byl v Brandýse Komenský,“ dodala Kateřina Beranová.

Fotogalerie

Libání přímo v bludišti zde není nic nového, líbají se v něm manželé, milenci i novomanželé. U jeho vchodu se dokonce před časem uskutečnil i svatební obřad.  

"Když jsme hledali místo venku, tak se nabízel brandýský labyrint nejen proto, že je hezký, ale i pro svou symboliku. Tedy, že i když se budeme spolu jako manželé pohybovat ve venkovním labyrintu světa, uvnitř si budeme držet svůj ráj srdce," řekl tehdy ženich Pavel Sladký.

Narážel tak na fakt, že přírodní bludiště vzniklo na počest díla Labyrint světa a ráj srdce. Komenský ho napsal v těchto místech v době, kdy ho spolu s dalšími kněžími ukrýval na svém brandýském panství jeho chráněnec Karel starší ze Žerotína.

Labyrint je prostě pro turisty i domácí lákadlem, dospělí a zvláště děti mají chuť si v jeho uličkách občas zabloudit.

"Vnímáme ho jako velice zdařilý způsob, jak připomenout pobyt Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí. Zároveň je unikátní atrakcí pro turisty a leží příhodně na cyklostezce mezi Chocní a Ústím nad Orlicí. Zastavuje se v něm hodně turistů, protože něco takového nemohou nikde jinde spatřit," řekl brandýský starosta Petr Tomášek.

Budovateli, správci a zahradníky přírodního labyrintu jsou členové spolku Brandýs ve světě. Jeho předseda si zájem návštěvníků pochvaluje.

"Je to nejoblíbenější cíl široko daleko. Mohu to doložit loňským rekordním počtem návštěvníků, přišlo jich skoro deset tisíc. Máme ohlasy z celé republiky, telefonicky se předem hlásí skupiny lidí, některé jsme tam pustili ještě před oficiálním otevřením," řekl Zdeněk Držmíšek.

Spolkoví brigádníci a jejich příznivci bludiště na jaře vypleli, prošlo i omlazovacím řezem. "Seřízli jsme hlavy habříků, proto jsou letos ozeleněné odspodu až nahoru. I spodní část, která začala být řídká, je pěkně zelená," dodal Zdeněk Držmíšek. Od víkendu bude také na svém místě i plastika ve středu bludiště, kterou na konci loňské sezony poničili vandalové.

Habrové bludiště je otevřeno od května do konce června a v září o víkendech nebo pro větší výpravy na objednání, o letních prázdninách každodenně. Proti němu stojí starobylý pomník Komenského, návštěvníci míří i ku hradu, zámku, secesnímu ústavu, plastikám Lukáše Rittsteina, Pavla Opočenského a dalších tvůrců. Asi tři stovky ročně zavítají i do pamětní síně Komenského.

Labyrintem je obvykle míněna cesta, na níž je člověk veden, v bludišti ji naopak ztrácí. V Brandýse jsou tyto pojmy propojeny, neboť neobvyklý přírodní parčík dává dost šancí k tomu, aby ho lidé čím dál víc poznávali a měnil se jim tak v cestu, jejíž směr už nemusejí hledat.