Tato pardubická vila vyrostla v rozporu s územním plánem a byla přesto legalizována. Několikaletá kauza autoritu územního plánování určitě neposílila.

Tato pardubická vila vyrostla v rozporu s územním plánem a byla přesto legalizována. Několikaletá kauza autoritu územního plánování určitě neposílila. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Schvalování územního plánu Pardubic opět drhne. Stále se tak odkládá

  • 2
Přípravu nového územního plánu Pardubic provází komplikace. Klíčový dokument, který říká i to, kde si lidé mohou budovat domy nebo investoři výrobny, nebude podle odborníků schválený dříve než za dva roky. Jeho přípravu navíc doprovází spory mezi radními a opozicí.

Na příštím zasedání pardubického zastupitelstva budou politici rozhodovat, zda schválí už 17. změny stávajícího územního plánu města. Na tom se dá dobře doložit, že dokument už dávno nevyhovuje požadavkům. Jenže nový plán je zatím jen v mlze. Jeho pořízení se už po několikáté oddaluje.

Tentokrát kvůli tomu, že firma Haskoning DHV, která ho má vypracovat, nabrala s přípravami téměř půlroční ztrátu.

„Společnost, která nám připravuje podklady pro nový územní plán, má pětiměsíční zpoždění. Musíme si tedy na zastupitelstvu říci, co dál,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Jak je to s územním plánem v Pardubicích složité, ukazuje i to, že změny s označením 17B se projednávají dva roky. A to i proto, že zastupitelé schválili nařízení, že se do dokončení nového plánu nebudou projednávat žádné jiné změny. Jenže právě to působí potíže soukromým investorům.

„Zastupitelstvo řeklo, že změny se nebudou dělat pro nikoho ze soukromého sektoru. Jenže nyní, když víme, že nový územní plán má zpoždění, je na čase toto stanovisko přehodnotit. Uvidíme, na čem se zastupitelé shodnou,“ sdělila náměstkyně Helena Dvořáčková s tím, že územnímu plánu bude na konci června věnované dvoudenní zasedání zastupitelstva.

Příprava nového územního plánu trvá už čtyři roky. A od začátku drhne. Ostatně kvůli němu skončil ve funkci už v půlce minulého volebního období náměstek primátorky Martin Bílek. Zakreslovaní do map po něm zdědil náměstek Michal Koláček. Podle něj čeká jeho nástupce ještě hodně práce.

Za prodlení mohou i noví radní

„Až firma předloží návrh, tak zdaleka nebude vyhráno. Pak začne dodělávání a schvalování. To vše bude trvat. Podle mého odhadu by zastupitelstvo nový územní plán mohlo schválit někdy v roce 2017,“ řekl Michal Koláček, podle kterého za pětiměsíční prodlevu mohou z části i noví radní.

„Když nastoupili do pozic, celkem logicky zastavili práci firmy s tím, že se chtějí nejprve s plánem seznámit. To bych jim nezazlíval. Horší už je, že jim to trvalo zhruba oněch pět měsíců, po kterých navíc společnosti nic zásadního neřekli. Tak vzniklo zpoždění,“ uvedl Koláček ze Sdružení pro Pardubice.

Na potíže s přípravou plánu upozorňují i zástupci dalších opozičních stran. Zastupitel za Pardubáky Milan Košař má obavu, aby se celý proces zase nevrátil na start.

„Celá řada zastupitelů bez uzardění volá po novém zadání a po vrácení celého procesu na začátek. Takovým krokem bychom nejen ztratili čtyři roky práce, ale i více než šest milionů korun, které doposud město jeho zpracovateli zaplatilo,“ řekl Košař, kterému se také nelíbí, že radní chtějí k plánu další posudek.

„Vedení města navíc najalo za dalších 450 tisíc externistu, který má posoudit dvě varianty nového územního plánu. Není vůbec jasné, je-li takový posudek zapotřebí,“ dodal Košař.