Piano mezi kruhy. Nápad Ondřeje Kobzy rozmisťovat po republice piana se ujal i...

Piano mezi kruhy. Nápad Ondřeje Kobzy rozmisťovat po republice piana se ujal i v jeho domovském Ústí nad Orlicí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Diskutovaná Kociánka chce lákat lidi. Pro začátek pianem venku

  • 0
Veřejný polopark Kociánka v Ústí nad Orlicí má šanci získat si větší podporu u veřejnosti, i když leckoho desítky betonových skruží stále provokují. Přibudou do něj totiž nové atrakce. První z nich už na místě stojí - piáno k volnému použití.

Ústečtí radní věnovali finance na akci Kociánka žije! Jejím účelem je oživit Kociánku. Vše začalo v těchto dnech instalací piana k volnému použití.

"Nápad oživit Kociánku se mi líbí. A to, že se začíná pianem, jí pomůže, " řekl například mladík Tomáš Tobiška z Ústí nad Orlicí. "Piano tady v parku je skvělá věc, když přebije hlučnost města někdo, kdo ne něj umí hrát, je to skvělé a samotný nástroj zkrášlí celé prostranství. Bohužel v České Třebové muselo být odstraněno, což je velká škoda," řekl další mladý kolemjdoucí Oldřich Kusý z České Třebové.

Naproti tomu například staršího pána Petra Pišína z nedalekých Libchav nástroj venku i celé toto místo pohoršuje. "Mně je líto toho piana, každý neandrtálec do něj může tlouct. Kdyby tady byly pěkné záhony s maceškami, tak to beru, ale kruhy donekonečna, to je odporné a piano to nespraví," řekl.

Na piano reagoval v pondělí i další kolemjdoucí Daniel Rozsypal z Hradce Králové. "Nevím jestli to tady bude fungovat, ale v Hradci nebo v Praze je poslech piana na veřejnosti moc příjemný. Jen škoda, že tady je trošku bokem. Ale hrací stolky venku budou originální, ty by se mi líbily i u nás".

Majitelka nástroje si připadala jako v Paříži

Organizátoři oživení Kociánky si nový počin pochvalují. "Když si na piano zahráli poprvé kantor z gymplu i jeden klučina, tak paní, která piano za symbolickou cenu věnovala, říkala, že si připadá jako v Paříži. Doufám, že si lidé cestu k pianu najdou a že ho nějaký pitomec nezničí," řekl Petr Strákoš, jeden z provozovatelů nedalekého Sport Music Baru.

Mimochodem, právě v Paříži získal tento nástroj v roce 1900 ocenění. Pianina a křídla této značky Koch & Korselt vyráběla firma v Ruprechticích u Liberce od roku 1890 až do druhé světové války, po ní ji převzala konkurenční pianovka Petrof.

Petr Strákoš také potvrdil, že impuls k umístění piana u betonových kruhů Kociánky dal pražský kavárník a ústecký rodák Ondřej Kobza.

Kociánka v Ústí nad Orlicí

Kontroverzní náměstí a park v jednom mezi kulturním domem, základní uměleckou školou, střední zdravotní školou a dalšími budovami. Pokrývá ho asi padesát různě velkých betonových skruží s žulovými okraji. Stavba za 62 milionů korun měla spoustu odpůrců, ale i ti dnes uznávají, že s bohatší květenou a vzrostlejšími stromy prostranství zkrásnělo. Dosud nejvýznamnějšími akcemi na Kociánce bylo její otevření v roce 2010 s Anetou Langerovou a velkolepé přivítání olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého v roce 2012.

"Ten razí heslo, že do veřejného prostoru by se měly osazovat věci, které ho narušují. Chvátáte a nestíháte, ale když uslyšíte piano, zastavíte se. A najednou zjistíte, že se i přes ten tak napnutý čas dá v blízkosti piana posedět. Kromě něj chceme umístit na Kociánku pět hracích stolků se zakreslenou šachovnicí a dráhou hry Člověče nezlob se. Budou ze školních lavic, které nám věnoval ředitel ZŠ Komenského, právě se natírají," řekl Petr Strákoš.

Buď bude podle něj Kociánka pustá, anebo se změní a oživne. "My volíme tu druhou variantu," dodal podnikatel, kterému se sice řešení náměstí nelíbí, ale hodlá ho dále oživit například volně přístupnými ruskými kuželkami, na ploše pak zvažuje i umístění volného grilu či pingpongových stolů. A líbilo by se mu, kdyby v betonových kruzích mohla být lehátka, popřípadě mezi stromy natažená volejbalová síť.

Kociánka je čtyři roky od otevření mnohem pohlednějším místem a může za to více zeleně. "Lidi už to sem táhne, chodí si sem sedat i lehat. Láká je trávník, který je už hustý, květiny, keře i již vzrostlejší stromy. Dnes už nepřevažuje beton, ale zeleň," řekl například procházející strážník, jenž nechtěl uvést jméno. Nyní má tedy prostranství šanci na další oživení, nápady, jak na to, nechybějí.

V kruzích se budou číst pohádky a spát

"Také chceme v rámci akce Kociánka žije! pořádat o letních pátcích venkovní hudební vystoupení amatérských ústeckých hudebníků, prvního srpna chceme udělat akci společné spaní pod širákem a s podporou Ondřeje Kobzy promítat na zeď staré filmové pohádky a chceme zkusit číst pohádky na dobrou noc. Celý cyklus Kociánka žije zakončíme 13. září Psím dnem, tedy setkáním pejsků a jejich majitelů. Chceme prostě udělat něco s placem, který je mrtvý," dodal Petr Strákoš.

Dnes už celorepublikově proslulého Ondřeje Kobzu navrhl ústecký starosta Petr Hájek na udělení ceny Počin roku 2013 "za projekt Piana na ulici a za inspirující a neutuchající snahu o zpříjemňování světa kolem nás".

"Jsem rád, že rada můj návrh schválila a že budu moci cenu Ondřejovi při slavnostním večeru 30. září osobně předat," řekl Petr Hájek