V Ústí se bojí, že by areál Perly mohl chátrat. Ilustrační foto

V Ústí se bojí, že by areál Perly mohl chátrat. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ústí nad Orlicí neví, co s bývalou továrnou. Chce poradit od studentů

  • 0
Když radnice v Ústí nad Orlicí loni koupila bývalou textilku Perla, mnozí obyvatelé zajásali. Podle vizí vedení města tu totiž měla vzniknout klidová zóna, obchody a nové byty. Nyní se ukázalo, že na to zřejmě nebudou peníze. Radnice proto začala spolupracovat s vysokými školami.

Areál bývalé textilky Perla v Ústí čeká na své využití. Nápadů je dost, ale peníze na jejich realizaci chybí.

Studenti z Liberce, Prahy, Brna a Vídně vyzvalo město, aby v rámci svých seminárních či diplomových prací navrhli další využití areálu. "Jde jen o první fázi, není to žádná oficiální soutěž. Chtěli jsme bez velkých nákladů získat další zajímavé nápady," uvedl ústecký starosta Petr Hájek.

V budoucnu by se mohl areál zkrachovalé Perly stát zadáním pro hromadné seminární práce dalších vysokých škol. Návrhy pak město přidá k již získaným námětům a po vyhodnocení bude postupně uvádět do života. Na to jí ale zatím finance chybí.

V současné době se tu provádějí úpravy, aby se od června plocha za branou dala využívat jako parkoviště s třiceti parkovacími místy. Prostor se má upravit také pro vjezd kamionů. "Je to nezbytná podmínka, abychom mohli pronajmout alespoň část některým firmám," uvedl místostarosta města Zdeněk Ešpandr.

Zájem o pronájem mají zejména společnosti, které se zabývají drobnou výrobou, sama radnice hodlá ještě v tomto roce začít využívat administrativní budovu. To je dost málo, ozývají se však hlasy kritiků, kteří poukazují na to, že areál se může zanedlouho stát rájem bezdomovců. S touto námitkou souhlasí i starosta Hájek.

Lidé se bojí další vietnamské tržnice

"Pokud zůstane objekt opuštěný, skutečně bychom mohli problém s bezdomovci řešit. Už jen někdejší výrobní haly se spoustou materiálu by je mohly lákat, aby se pustili do demontáže a odvážení do sběrných surovin," řekl Hájek.

Proto hodlá radnice pronajímat prostory postupně a po částech. "Když tu budou nájemci, objekt bude střežen jaksi automaticky," dodal starosta.

Oponentům se tahle možnost příliš nezamlouvá. Městu totiž chybí některé sociální služby a ty stávající, jako je dům dětí a mládeže, jsou v dezolátním stavu. Kritici mají také obavy, aby se z areálu nestala další vietnamská tržnice.

Těmto černým vizím se ale brání jak městský architekt Milan Košař, tak starosta Hájek. Hlavní prioritou bude podle něj určit co nejdříve, které sektory budou sloužit jako veřejné a které se nabídnou ke komerčnímu využití.

"Na konci školního roku budeme mít první návrhy z vysokých škol a spolu s architektem se budeme snažit jich co nejlépe využít," dodal Hájek. Město bude počítat také s výsledky ankety Rada městu, v níž lidé navrhovali, co by si v areálu nejvíce přáli. Nejčastěji to byly klidové zóny s obchůdky, službami a rychlým občerstvením .