V případě přijetí vyhlášky už se v centru Ústí nad Orlicí alkoholu napijete jen v hospodách a restauracích. Ilustrační foto

V případě přijetí vyhlášky už se v centru Ústí nad Orlicí alkoholu napijete jen v hospodách a restauracích. Ilustrační foto | foto: SXC.huSXC.hu

Ústí nad Orlicí chce zakázat veřejné pití, šéf strážníků je proti

  • 0
Zastupitelstvo v Ústí nad Orlicí bude v září jednat o zákazu pití alkoholu na veřejných místech. Radnici k tomu vedou stále častější stížnosti na výtržnosti páchané opilci. Místní strážníci si ale nemyslí, že by vyhláška, kterou mají třeba také krajské Pardubice, zlepšila situaci.

"Vyhláška samozřejmě nebude platit na území celého města. Jde nám především o centrum a některé další problémové lokality," upřesnil záměr ústecký starosta Petr Hájek.

Zkušenosti odjinud

Od roku 2007 je zakázané pití v Pardubicích v centru s výjimkou zahrádek, kolem vlakového nádraží, na sídlišti Dubina, v ulici Jana Palacha a na několika dalších místech, kde se pohybují především děti a mládež.
Velitel výkonu služby pardubické městské policie Petr Stříteský si její existenci pochvaluje. "Pořádek se snažíme udržovat tak jako tak. Tenhle předpis nám ale rozvázal ruce a umožnil, abychom mohli provinilce začít pokutovat," řekl a dodal, že na místech, kde vyhláška platí, je opravdu výrazně klidněji.
Zhruba o dva roky později zavedli podobné opatření v Litomyšli. "Zákaz se vztahuje především na památkovou rezervaci, na okolí škol a zdravotnických zařízení," uvedla mluvčí města Michaela Severová, podle níž se i tady situace po zavedení vyhlášky výrazně zlepšila.
Před dvěma měsíci začal platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti také v České Třebové, kde jsou s jeho zavedením spokojeni. K místům, kde se nesmí popíjet, patří mimo jiné i terminál Jana Pernera, parky nebo okolí škol.

Situace se podle něj poslední dva tři měsíce  zhoršuje. Výjimkou nejsou ani opilí lidé na náměstí, kteří pokřikují na kolemjdoucí včetně maminek s kočárky.

"Nejen na náměstí. V autobusových zastávkách u Teska je to taky moc pěkný. Rozházené krabicáky, smrad z pomočených míst a smrdící bezdomovci," komentuje situaci kolem supermarketu obyvatelka Špindlerovy ulice, která si nepřála zveřejnit své jméno.

"Nedávno jsem viděl v deset večer na zastávce u Teska dvojici popíjejících individuí. V zastávce a na druhé straně ulice pak třetí osoba močila do přístřešku samotného. V tu chvíli mi docvaklo, že vyhláška opodstatnění určitě má," vyjadřuje svůj názor Jan J. Pokorný.

Šéf strážníků v lejstru přínos nevidí

Má však současně obavu z toho, že vyhláška sama o sobě nic nevyřeší. "Vyštípe bezdomovce od Teska a přesunou se k sousednímu obchoďáku, na nádraží nebo někam jinam," dodává.

Samotný předpis podle starosty skutečně nic nevyřeší. "Měl by nicméně pomoci strážníkům, dá jim do ruky nástroj pro dodržování pořádku. Až dosud městská policie žádné legislativní opatření k dispozici neměla," dodal starosta.

"Vím o tom, že město vyhlášku chystá. Osobně si ale myslím, že sama o sobě přínosem není," řekl velitel městské policie Martin Faltus, který podle svých slov bude prosazovat, aby přijata nebyla.