Otevírání Kociánky

Otevírání Kociánky | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ústí chybí 18 milionů za betonový parčík, brzdí je podezření z podvodů

  • 0
V rozpočtu Ústí nad Orlicí už rok chybí 18 milionů korun a zatím se neví, jak dlouho budou chybět i nadále. Je to druhá a poslední splátka dotace, kterou město získalo z EU na rekonstrukci parku Kociánka. Ta svým provedením v podobě betonových skruží vyvolala velké debaty. Za zpoždění peněz ale podoba nemůže.

Město má díru v příjmech kvůli kontrole dotace, která začala už loni listopadu. Dosud neskončila. A mezi tím se objevilo podezření na podvody při losování uchazečů o veřejné zakázky, které v některých případech vyšetřuje i policie (více o problému čtěte zde).

Ústí není přímo v policejním hledáčku, peníze ale přesto nemá. Jejich vyplacení pozdržela Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, protože i při výběru firmy pro stavbu Kociánky se používalo losování nikoli počítačem, ale "z bedny" za přítomnosti notáře.

Město si totiž na získání peněz z Unie najalo místní poradenskou firmu OHGS, která zajišťovala i výběrové řízení. "Na část zakázky si firma vybrala subdodavatele a právě ten je teď v podezření z manipulace s veřejnými zakázkami," vysvětlil starosta Ústí Petr Hájek. Proto se prý pozornost upnula i na Kociánku.

Kociánka

Náměstí a parku Kociánka v Ústí nad Orlicí
Kociánka v Ústí nad Orlicí
Otevírání Kociánky
Kociánka v Ústí nad Orlicí

Park navržený architektem Přemyslem Kokešem má originální podobu díky tomu, že jej zaplňuje spousta betonových kruhů různé velikosti. V nich rostou stromy, jsou tam záhony. V největším kruhu je přírodní amfiteátr. Sice je určený pro pořádání koncertů, ale podle kritiků tam nic takového uspořádat nejde. Chybí pro to podle něj vybavení prostoru a pódium amfiteátru není zastřešené.
Loňský pokus o pořádání adventních akcí na Kociánce zkomplikoval sníh, který se, zřejmě i kvůli pojetí celého prostoru, městu nepodařilo dobře uklidit. Letos je proto adventní program na náměstí, i když sníh ještě nenapadl.

Starostu samotného nevyplacení dotace překvapilo. Léta přitom jako úředník vedl investiční odbor na radnici. "Ale na toto výběrové řízení jsem nahlížel spíš jako archivář podkladů, protože běželo mimo úřad," řekl ke své roli.

Sám byl přitom odpůrcem nápadu investovat 62 milionů do zvelebení Kociánky betonovými skružemi se záhony. Na rétorice proti Kociánce a dalším investicím bývalého vedení ostatně Hájkovo hnutí Oušťáci stavělo vítěznou volební kampaň.

Největší vášně utichly, ale kritici jsou slyšet dál

Starosta si ovšem nemyslí, že další kontrola, která se na Kociánku chystá, musí nutně konstatovat předražení nebo jiné chyby v zakázce. "Je to specifická stavba s atypickými prvky, ne na všechno lze použít běžné ceníkové ceny," míní Hájek.

Snaží se prý nepřistupovat ke Kociánce macešsky a udržovat ji a zvelebovat, aby ji lidé nakonec využívali. Řada obyvatel se ní podle starosty už sžila. Největší vášně utichly, ovšem zejména negativní hlasy se stále ozývají.

Ústecký architekt Petr Kulda se například nedávno nechal slyšet, že je to "urbanistický a dopravní vřed, který městu v řadě ohledů neskutečným způsobem překáží a měl by se postupně likvidovat".

Bez 18 milionů nebudou některé investice

A co znamená chybějících osmnáct milionů v příjmech města? Nepříjemnost. Měly přijít už letos, teď je není možné jistě zařadit ani do rozpočtu na příští rok. Ústí ročně hospodaří zhruba s 250 miliony korun.

"Nezahájili jsme některé investice, například zateplení základní školy v Hylvátech. I když tam se to sešlo ještě s nedostatkem peněz v programu Zelená úsporám," popsal potíže starosta.

I v příštím roce se bude omezovat plán na investice, opravy a údržbu. Pokud peníze nakonec přijdou, půjdou do rezervy. Nic životně důležitého podle Hájka město oželet nemuselo. Letošní rozpočet zatím plní s mírným přebytkem.