Brambor bude letos až o třetinu méně a zdraží. (ilustrační foto)

Brambor bude letos až o třetinu méně a zdraží. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Brambory ani zelí letos nejsou žádná sláva. Ale moštu bude dost

  • 4
Úroda některých plodin, bez kterých se česká kuchyně neobejde, letos nebude valná. Například brambory či zelí budou dražší. Na úrodě se projevilo zejména extrémní střídání počasí.

FAKTA

Moštárny na Pardubicku

Pardubice - Dukla ulice Máchova - zahrádková osada.

Otevírací doba: pondělí a úterý od 14 hodin

Cena: 2,50 korun za kilo jablek.

Staré Čívice - na konečné MHD č. 14

Otevírací doba: pondělí a pátek od 15 do 18 hodin.

Cena: 5 korun za litr

Dolní Ředice

Otevírací doba: středa 8 až 16 hodin, sobota 7.30 až 15 hodin

Cena: 3 koruny za litr pro členy, 5 korun pro ostatní

Dašice - moštárna na dvoře mlýna

Otevírací doba: září, říjen, listopad - dle dohody

Cena: 5 korun za litr,

Holice - osada směr Borohrádek

Otevírací doba: dle dohody

Cena: pro členy 2 Kč za litr, 3 koruny za litr pro ostatní.

Lázně Bohdaneč - ulice K lihovaru 582

Otevírací doba: pondělí od 13 hodin

Cena: 5 korun za litr

Blíží se doba, kdy lidé začnou od pěstitelů nakupovat tradiční zemědělské plodiny, jako jsou brambory nebo zelí.

Jedním z nich je třeba Zemědělské družstvo Sloupnice, patřící k největším producentům brambor v Pardubickém kraji. Šéf jeho bramborárny František Novák říká, že lidé letos při nákupu brambor sáhnou hlouběji do kapsy.

"Brambor bude méně asi o třetinu. A ceny se samozřejmě zvednou," říká Novák. Podle něj nebudou mít brambory vysoké výnosy ani v dalších evropských zemích.

"Spotřebu bude korigovat cena. Jakmile brambory zdraží moc, tak to taky není dobře, protože se lidé od nich odkloní a přikloní se k rýži a k těstovinám," dodal František Novák.

Brambory se zelím přitom bývaly jídlem chudých. To letos přestane platit. Mizernou úrodu hlasí totiž také největší pěstitelé zelí v kraji.

Zelné hlávky toho největšího z nich v kraji ze Šnakova je možné si koupit například na trzích v nedalekém Vysokém Mýtě, ale především v síti Konzumu a v dalších obchodech na většině území kraje.

Majitel "plantáže" Miloslav Kulhavý ale nemá z letošní úrody žádnou radost. "Zelí nebude ani tolik, jako je průměrná úroda. Rostliny nemají rády extrémy počasí, které bylo jako na houpačce - buď moc vedro, anebo přívalové deště," řekl Kulhavý, který pěstuje zelí na osmi z celkových čtyřiceti hektarů zeleniny.

Obecně však bude i nadále platit, že není problém koupit si čerstvou zeleninu. Mladší generace už moc často zelí nenakládá, a tedy ani tolik nespotřebuje. Podobně to platí o zavařování sladkokyselých okurek, které Češi rádi konzumují a recepty na originální láky se mnohdy dědí.

Pro okurky nakládačky běžte na tržnici

Pěstitelů však hodně ubylo a spousta okurek pochází z ciziny.

"Okurek nakládaček bylo letos méně, nejsou ani ve farmářské nabídce, kdy si lidé v pondělí zeleninu objednávají a v pátek vyzvedají. Jejich prodej přenecháváme spíš trhovcům na tržnicích," řekl vedoucí obchodu Konzum Ústí nad Orlicí Tomáš Pokorný.

Zato moštu bude dost. "Úroda jablek na Pardubicku je mírně nadprůměrná. Moštárny začnou moštovat začátkem září a ceny zůstanou stejné," uvedl předseda zahrádkářů na Pardubicku Ivan Sádovský.