Šedá eminence úřadu Jiří Čáň řídil veškeré velké investice města, odpovědnost...

Šedá eminence úřadu Jiří Čáň řídil veškeré velké investice města, odpovědnost ale nechával na politicích. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Předražená demolice haly skončila výpovědí pardubického úředníka Čáně

  • 8
Dlouholetý šéf odboru investic na pardubickém magistrátu Jiří Čáň podal ke konci března výpověď. Vedení radnice mu zazlívalo soutěž na demolici haly ČSTV.

Od roku 1996 každá velká zakázka na pardubické radnici procházela rukama úředníka Jiřího Čáně. Jeho jméno se však v médiích neobjevovalo kvůli nim, ale spíše kvůli rychlému nárůstu majetku šéfa odboru investic.

Pozornost na sebe strhnul hlavně rozlehlou vilou v Mikulovicích, na kterou si jen těžko mohl vydělat v zaměstnání. I kvůli ní požadovala část politiků jeho hlavu. Čáň však dlouho odolával všem tlakům. Skončil až v úterý sám na svou žádost.

"Podal jsem výpověď. Odcházím z čistě osobních důvodů. Řekněme, že už nechci dělat s některými lidmi," uvedl.

Musí jít. Udělal chybu, řekl už dříve náměstek Tauber

Náměstek primátorky Jindřich Tauber už předminulý týden uvedl, že úředník by měl skončit kvůli tomu, jak připravil soutěž na demolici haly na okraji Tyršových sadů.

"Odpovědný za zakázku byl pan Čáň a podle prvních zjištění udělal chybu. Myslím, že by měl vyvodit osobní odpovědnost a sám odejít z funkce. Uvidíme, jak se rozhodne," uvedl Tauber.

Likvidace torza by podle výsledků první soutěže město vyšla na zhruba dva miliony korun. Ovšem když majitel firmy Kovošrot Jarý Petr Jarý přes MF DNES upozornil na to, že stavbu lze odstranit mnohem levněji, magistrát vypsal druhou soutěž a v ní vítězná firma naopak nabídla, že Pardubicím zaplatí přes 100 tisíc korun za získané železo.

"Kvůli hale neodcházím. Stojím si za tím, že tam jsem žádnou chybu neudělal. Plnil jsem jen zadané úkoly," poznamenal Čáň.

Čáň plnil zadání vedení města

Jeho slova potvrzují i fakta. Z neveřejných materiálů vedení města, které má redakce exkluzivně k dispozici, totiž vyplývá, že šlo od začátku o spolupráci politiků s úředníkem, ve které Čáň pouze plnil zadání primátorky Štěpánky Fraňkové a jejích náměstků.

Čáň dostal 9. září od politiků schválené takzvané zakázky malého rozsahu, tedy ty s celkovou cenou do dvou milionů. A v případě demolice haly měl Čáň za úkol najít dodavatele demoličních prací s cenou do 1 997 tisíc, tedy pouhé tři tisíce pod horním limitem malé zakázky. Navíc mu šéfové města schválili, že zakázku nemá zveřejnit na internetu.

"Vedení města schvaluje vítězného uchazeče: firmu SK-EKO s nabídkovou cenou: 1 942 352 korun," stojí pak v zápise z porady vedení města ze 30. září.

Jiří Čáň

Dlouholetý šéf odboru investic na radnici mezi roky 2004 až 2009 utratil bez započtení peněz nutných na provoz domácnosti minimálně 16 125 000 korun. Za stejnou dobu však měsíčně vydělával jen cca 50 tisíc. Rychlé zbohatnutí vysvětluje prodáním akcií obchodního domu Pyramida. O obchodě není ale žádný veřejný doklad.

Ovšem i tak se zdá, že celá vina za podivnou zakázku spadne právě na odcházejícího Čáně.

"Celou věc jsem pečlivě prozkoumal a z mých zjištění je patrné, že Jiří Čáň udělal zásadní chybu v tom, že zakázku nevyvěsil na internetu. V tom bylo jeho pochybení," uvedl tajemník magistrátu a přímý nadřízený Čáně Michal Zitko.

Právě on dostal od vlivného úředníka na stůl žádost o rozvázání pracovní smlouvy. "Je datována k poslednímu březnu a já ji nemám důvod nepodepsat. Panu Čáňovi vyhovím," dodal Zitko, který už v minulosti úředníkovi zaslal vytýkací dopis.

Přesto hlavně opozice není se závěrem kauzy spokojená. Ostatně už na úterním zasedání zastupitelstva Alexandr Krejčíř z ODS chtěl po náměstku Tauberovi vysvětlení zadání zakázky, která mohla daňové poplatníky obrat o dva miliony.

"Buď jako náměstek nevíte, co schvalujete, nebo to víte moc dobře. Obě varianty jsou špatně," řekl Krejčíř po projevu Taubera.