Chrudimský kostel, ze kterého radnice vybudovala muzeum barokních soch.

Chrudimský kostel, ze kterého radnice vybudovala muzeum barokních soch. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Porušili jste zákon, upozornili chrudimští úředníci své radní

  • 1
Úředníci Městského úřadu v Chrudimi kontrolovali práci tamních radních. Dospěli k závěru, že politici nezákonným způsobem prodražili stavbu Muzea barokních soch a zbytečně zvýšili zadlužení města.

Chrudimští radní při budování Muzea barokních soch porušovali zákon o veřejných zakázkách a městu kvůli tomu neúměrně stouply náklady.

To není závěr kontroly státu či Unie, ale Městského úřadu v Chrudimi. Úředníci Útvaru interního auditu a kontroly Městského úřadu v Chrudimi dostali za úkol prověřit jednu z největších městských staveb posledních let. Celou věc nezametli pod koberec, i když výsledek není pro politiky na radnici lichotivý.

"...došlo k nedůslednosti ze strany města Chrudim při jednáních se zhotovitelem projektové dokumentace pro provedení stavby. V důsledku toho docházelo spontánně ke změně předmětu plnění, čímž byl porušován zákon o veřejných zakázkách, neúměrně vzrostly výdaje na stavební práce," uvádí ve své zprávě úředníci.

Starosta Řezníček chybu přiznal

Nezdá se, že by se radní pokusili své úředníky přesvědčit, aby zprávu "vylepšili".

"Kdybych měl omezit kontrolní orgán, choval bych se jak soudruh generální tajemník, který si nepřeje, aby se přiznala chyba. Chyba se stala," uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Chrudim opravila rozpadající se kostel svatého Josefa a vybudovala z něj s pomocí evropských peněz vkusné muzeum, které otevřela v roce 2011. Oproti původnímu projektu ale dělali radní velké změny. V budově vzniklo moderní kino, jiné sociální zařízení.

Za samotnou stavební část muzea kvůli tomu zaplatilo město přes sedmdesát milionů korun, tedy o patnáct milionů korun víc, než plánovalo. Podle úředníků se město zbytečně zadlužilo. Změny však vždy odsouhlasila městská rada.

"Nikdo nic neukradl, díky změnám je muzeum lepší"

"Nikdo nic neukradl, nikdo si nic neodnesl, změny, které byly provedeny, byly pro zlepšení komfortu celého objektu," uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK Evropští demokraté).

Na postup politiků existují dva odlišné pohledy. Může se chápat tak, že se radní zachovali jako osvícený investor, který se nebojí připlatit za změny k lepšímu.

Anebo naopak že bez ohledu na zákony dali konkrétní stavební firmě vydělat víc.

"V muzeu už byly některé věci postavené, pak se zase odbouraly, aby se tam postavilo kino. Firma, která muzeum budovala, nabídla za další práce nějakou cenu a město bylo logicky bez šance ji snížit," uvedl opoziční zastupitel Roman Málek z KDU-ČSL.

Peníze nebyly utraceny jen za kino, s nímž původní projekt nepočítal. Město schválilo celkem jedenáct dodatků ke smlouvě a pět revizí, které na smlouvu navazovaly, s dalšími devíti dodatky. Navýšení ceny se odehrálo především v předchozím volebním období (2006 - 2010).

"Projekt obsahoval bohužel některé chyby, které se nám vymstily, v průběhu stavby se musely provádět změny," uvedl Řezníček, který měl v minulém období investice na starosti.

Nikdo si například nevšiml, že pro objekt s plynovou kotelnou se nepočítá s plynovou přípojkou.

Tehdejší radní Luboš Jelínek, který bývá v Chrudimi označován za duchovního otce muzea, podle svých slov připravil scénář, jaké muzeum bude a jak bude fungovat.

"Pokud nejdou výhrady vůči scénáři, myšlence muzea, kterou mimochodem nedotáhli do konce, nemám se k čemu vyjadřovat. Neměl jsem vliv na realizaci muzea. To byla věc Petra Řezníčka," uvedl Jelínek.

"Rozumím mu, proč by se měl přiznat ke svým požadavkům, s nimiž přicházel. Blíží se volby, za všechno jsem mohl já," reagoval Řezníček.

Neobvyklé je, že Řezníček sice návrhy na změny v projektu radním předkládal, ale sám se hlasování zdržel. Naopak Málek pro ně hlasoval. "Od čtvrtého či pátého dodatku ke smlouvě jsem byl proti," uvedl Málek.

Slíbená dotace byla byla nižší

Město změnami v projektu porušilo pravidla čerpání dotací z evropských fondů. Muselo nakonec zaplatit pokutu 1,2 milionu za porušení pravidel pro čerpání dotací, a navíc ze slíbené dotace dostalo o 280 tisíc korun méně. A to může mluvit o štěstí, protože městu hrozily sankce zhruba desetkrát vyšší.

Celkem muzeum stálo 91 milionů korun. Dotace od Unie a státu dosáhla 34 milionů korun.

Starosta Chrudimi Petr Řezníček oznámil, že na úřadu už přijal opatření, aby se podobná věc neopakovala.