Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úředníci v Chrudimi šetří přírodu. Pochůzky vyřizují na elektrokole

  • 12
Radnice v Chrudimi se může jako první a zatím jediná v Česku pochlubit platným certifikátem EMAS. To znamená, že se všichni její zaměstnanci snaží pracovat tak, aby to co možná nejméně ubližovalo přírodě. Například k vyřizování pochůzek jim místo auta slouží elektrokolo.

Projekt Zelené úřadování se týká šetření životního prostředí ve státních úřadech, radnicích a dalších institucích.

"Eco Management and Audit Scheme" je jedním z dobrovolných nástrojů ochrany životního prostředí, který motivuje organizace k odpovědnému přístupu a ke zlepšování environmentální výkonnosti nad rámec legislativních požadavků," uvedla koordinátorka chrudimského projektu Zdravé město Šárka Trunečková.

Radnici v Chrudimi oslovili s projektem Zelené úřadování pracovníci tamější pobočky Ekocentra Paleta. "V té době jsme již začínali zavádět systém EMAS a navržený projekt zeleného úřadování je jednou z jeho dílčích oblastí," dodala koordinátorka.

Recyklovaný papír, ekologické úklidové prostředy

O tom, že v Chrudimi nechrání přírodu jenom řečmi, svědčí řada věcí. "Používáme recyklované kancelářské potřeby, omezujeme množství tisku, používáme ekologicky šetrné úklidové prostředky," popsala Trunečková.

Systém se týká i hospodaření s vodou, samozřejmostí je třídění odpadu a omezování provozu služebních aut. "K pochůzkám využíváme přenosnou čipovou kartu MHD a elektrokolo," podotkla Trunečková.

Spolupráci s radnicí si pochvalují i v samotném ekocentru. "Nejdříve  jsme spolupracovali jen s odborem životního prostředí na radnici. Město si pak, tentokrát už od nás, nechalo udělat rozbor i u dalších příspěvkových organizací, které zřizuje," uvedla Alena Vařejková z chrudimské pobočky Ekocentra Paleta.

Ušetří nejen životní prostředí ale i peníze

V Paletě dělali posudek například ve školách, kulturních institucích i dalších městem zřizovaných organizacích. "Město si totiž na fungování radnice vyzkoušelo, že se dá nejen chránit životní prostředí, ale přitom i ušetřit značné finanční částky," dodala Vařejková.

Opatření pro ekologicky šetrný provoz má i celá řada dalších radnic a krajský úřad. K projektu se ale zatím hodlají připojit jen některé. Část služeb ekologických poraden je totiž placená a radnice údajně šetří, kde se dá.

Jak ušetřit peníze i životní prostředí, poradí síť ekologických poraden nebo Ekologický institut Veronica. Více informací získají zájemci zde.


Jak ušetřit