Uprchlým makakům říkali v olomoucké zoo Šimpy a Tatin. Na jména ale neslyší.

Uprchlým makakům říkali v olomoucké zoo Šimpy a Tatin. Na jména ale neslyší. | foto: ZOO Olomouc

Uprchlého makaka z olomoucké zoo spatřili až u Moravské Třebové

  • 0
Už má za sebou padesát kilometrů vzdušnou čarou, ve skutečnosti ale ušel nebo uběhl mnohem více. Opičák makak červenolící, který koncem června utekl z olomoucké zoo, je teď u Moravské Třebové, předtím se pohyboval u Šumperka. Osamělý samec zřejmě hledá novou tlupu.

Je to jeden ze dvou samců, kteří utekli ze zoo už 22. června. Brzy se rozdělili.

"O jedné opici nejsou více než týden zprávy, naposledy byla na Libavé ve vojenské oblasti. A ta druhá cestuje, byla na Šumpersku a teď je u Moravské Třebové," řekla mluvčí zoologické zahrady Hana Labská.

UTEKLI ŠIMPY A TATIN?

Pracovníci zoo předpokládají, že uprchlíky jsou Šimpy a Tatin, nejstarší samci, kteří se v Olomouci narodili. Jistotu ale zoo nemá. Přes 30 makaků tu žije volně na ploše přibližně jednoho hektaru.

"Nenechali si přečíst čipy než odešli. A postupně odchytáváme ty, které tady máme, abychom přečetli jejich čipy, ale není to jednoduché. Nechce se jim," vypráví zooložka Jitka Vokurková.

"Jednomu jsme říkali Tatin, druhému Šimpy, bohužel ale nevíme přesně, který je který. Na jména neslyší. Myslím si, že ten na Moravskotřebovsku je Šimpy. Napřed byl na Pohořanech, nějakou delší dobu se tam zdržovali spolu, pak se rozdělili a tenhle šel přes Těšíkov, Paseku, Dlouhou Loučku, Oskavu, na Hrabišín, Malín, Sudkov, potom ho lidé viděli v Jedlí a teď v Petrušově," dodala zooložka Vokurková. Na trasu opičákovy cesty se podívejte do mapy na konci článku.

Makaka viděli v neděli policisté u obce Petrušov. "Makak seděl na poli, ale záhy zmizel policejní hlídce z očí. Uprchl do lesa," uvedla mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Makakové nejdříve plenili lidem zahrádky v chatové oblasti u Olomouce. Podle mluvčí zoo měli doposud všude dostatek potravy, což je nenutilo držet se na jednom místě. Opičáci jsou schopní strávit na svobodě celou zimu.

Makakové v pohodě přežijí i zimu venku

"Makakové červenolící, dříve se jim říkalo japonští, jsou opice, které žijí v podobném podnebním pásmu jako je Česká republika. Jsou to nejseverněji žijící opice, takže jsou klidně schopní zimu u nás přežít," říká Labská.

Kromě toho, že lezou skvěle po stromech, se také velmi dobře pohybují po zemi, takže jim velké vzdálenosti nedělají problém. A k tomu jsou na výletě už opravdu dlouho, přes čtyři měsíce.

Zoologové doufají, že zima je přinutí zastavit se v toulání někde, kde budou mít stálý přísun potravy. V zimě se mohou přiživit zbytky kukuřice z polí, nebo u krmelců pro zvěř. Třeba že je někdo začne krmit. Pak by je ošetřovatelé odchytili se klecí, do které umístí jídlo.

"Bojí se zvuků motorových pil, sekaček a podobně. Jak lidé sekali zahrádky, tak okamžitě utekli. Kvůli tomu také utekli ze zoo. Začali se u nás kácet stromy a oni tolik nesnesli zvuk motorové pily, že přeskočili plot. Kvůli kácení byl také vypnutý elektrický ohradník," uvedla Labská.

Podle zooložky Jitky Vokurkové utekli také kvůli své touze najít si samičku. "Jako dospívající samci šli od své skupiny pryč, a hledají samičku svého druhu, kterou tady nemají šanci najít. Ale to bohužel nevědí," řekla Vokurková.

Pracovníci zoo prosí, aby lidé zavolali do zahrady nebo na policii, pokud makaka zahlédnou. Mohou se také pokusit udržet ho na místě nabídkou nějakého jídla.

Makak putoval z červené značky zoo na Svatém Kopečku po modré trase až k Moravské Třebové.