Primář pardubického onkologického centra Jaroslav Vaňásek

Primář pardubického onkologického centra Jaroslav Vaňásek | foto: Michal Klíma, MAFRA

U nás peníze jsou, léčíme dál, slibuje majitel pardubické onkologie

  • 1
Omezení péče o onkologické pacienty v závěru roku se nás netýká, tvrdí provozovatel centra v pardubické nemocnici. Podle společnosti Multiscan je peněz dost a problémy s platbami od Všeobecné zdravotní pojišťovny nehrozí. Některé nemocnice hodlají léčbu do konce roku seškrtat.

"Všeobecná zdravotní pojišťovna vyvíjí tlak na to, abychom neplýtvali, ale určitě ne, abychom neléčili. Péči o pacienty jsme neomezili a ani neomezíme," řekl majitel Multiscanu Sotirios Zavalianis.

Onkologové upozorňují, že někde už nemocnice zakázaly lékařům nabírat nové pacienty. Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček ví o třech takových dopisech v nemocnicích. (více o tom čtěte zde)

Nemocnice mohou problémy řešit ale i méně dramaticky, třeba místo značkových léků používat generické léky, které obsahují stejnou účinnou látku, mají stejnou kvalitu, bezpečnost a účinnost, ale jsou levnější.

Odborníci také tvrdí, že lékaři mnohdy podávají nejdražší léky i pacientům v posledním stadiu nemoci, kdy už jim nemohou pomoci. "Léčba musí být racionální," míní Zavalianis.

Nové přístroje zkrátí čekání

Jeho firmou provozované centrum se navíc pochlubilo novými přístroji za více než sto milionů korun, které zkrátí čekací doby na ozařování a tím i zvýší šanci na vyléčení.

"Čekat dlouho na ozáření není dobré kvůli nemoci samotné ani pro psychiku nemocného. Někde se na ozáření čeká i dva měsíce, u nás to bylo kolem tří týdnů, ale pevně věřím, že pacient se nyní u nás dostane na řadu už za 14 dní," uvedl primář Komplexního onkologického centra v Pardubicích Jaroslav Vaňásek.

Zatímco nyní jde na ozáření v Pardubicích 80 až 90 lidí za den, brzy by jich mělo být až 120.

Centrum má navíc jednu rezonanci, počítačový tomograf a provedlo modernizaci lineárního urychlovače, který slouží k ozařování rakovinových nádorů. Bezmála osmdesát milionů korun firma získala z evropských peněz, dalších třiadvacet milionů dala ze svého.

Nová zařízení přinášejí lepší diagnostiku i šetrnější léčbu. "Je to logické. Úspěch léčby je limitován tím, jak ji budou snášet zdravé tkáně. Pokud ozáříme zdravých tkání méně, pacient toleruje léčbu lépe a toleruje i vyšší dávky, které zase přinášejí vyšší účinek," řekl Vaňásek.