Rozcestník v Dolech u Luže.

Rozcestník v Dolech u Luže. | foto: Jaroslav Hubený

Turisty a řidiče má ochránit i nasměrovat nová pískovcová plastika

  • 1
Ve vesničce Doly u Luže se před několika týdny objevil originální směrovník. Nedá se přehlédnout, stojí v cípu křižovatky ve tvaru ypsilonu v místě, kde stál dříve pouze sloup elektrického vedení. A chrání pocestné i řidiče.

Zatímco Janů Nepomuckých, Florianů, Hubertů bývá u vod, stavení i v lesích hodně, zpodobnění tohoto svatého je poměrně vzácné. Křižovatce vévodí patron poutníků svatý Kryštof.

„Směrovník s plastikou je mojí čistě soukromou iniciativou. Zvolil jsem svatého Kryštofa jako patrona turistů, poutníků, cyklistů, motoristů a všech lidí, kteří se pohybují po cestách. A v těchto místech je spousta tras pro cyklisty i pro pěší. Navíc rozcestníků je strašně málo a s motivy Kryštofa už snad vůbec žádný,“ řekl autor díla Viktor Kostelecký, štukatér, který se zabývá výrobou umělého pískovce. Jeho firma sídlí nedaleko.

Rozcestník v Dolech u Luže.

Plastika z umělého pískovce na rozcestí silnice z města Luže na Předhradí a Proseč je vysoká celkem čtyři metry, samotný patron tvoří čtvrtinu jeho výšky. Hned po jejím usazení se stala oblíbenou zastávkou turistů, kteří se s ní rádi fotí. Rozcestník v malebném údolí Krounky, k jehož vztyčení pomohli i kameníkovi přátelé, je již zanesen v internetových i papírových mapách Klubu českých turistů.

Viktora Kosteleckého před lety zaujal směrovník na křižovatce v Chroustovicích, ten ho inspiroval k myšlence postavit si vlastní. Hledal v okolí další inspiraci, ale podobný našel jen ve skanzenu na Veselém kopci.

Svatý Kryštof je zobrazován jako obr opírající se o mohutnou hůl, který nese na ramenou malé dítě, Ježíška. Je patronem všeho, co má něco společného s dopravou. Tedy poutníků, cestujících, vozků, vorařů, lodníků, převozníků, námořníků, řidičů. Byl mučedníkem ve třetím století, jako pomocník v nouzi je uctíván od pátého století. Lidé věřili, že když se ráno podívají na jeho obraz, budou chráněni celý den.

Zajímavostí pražské sochy svatého Kryštofa na Karlově mostě je, že původně měla být na tomto místě socha Karla IV., kterou dal zhotovit František Antonín hrabě von Sporck u Matyáše Bernarda Brauna. Pro nesouhlas místodržících a nezájem císaře k jejímu osazení však nedošlo, ač už byla hotova.