Při poslední demonstraci proti kácení v Tyršových sadech použili odpůrci figuríny politiků (15. května 2012)

Při poslední demonstraci proti kácení v Tyršových sadech použili odpůrci figuríny politiků (15. května 2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Odpůrci přestavby Tyršových sadů neuspěli, stromy půjdou k zemi

  • 20
Ani tři petice a několik demonstrací nepomohly odpůrcům kácení stromů při obnově Tyršových sadů, aby zlomili většinu zastupitelů a získali je na svoji stranu. Zastupitelé v úterý odhlasovali, že kontroverzní přestavba parku, při které má padnout asi 250 vzrostlých stromů, začne beze změn.

"Akce by měla začít v průběhu července," uvedl náměstek primátorky František Brendl, který má obnovu parku na starosti. Hlasování zastupitelů přitom předcházela poměrně vypjatá debata, primátorka musela dokonce v jednu chvíli krotit řečníky.

Tyršovy sady

V polovině května protestovaly dvě stovky lidí před pardubickou radnicí kvůli vysoké ceně projektu. Symbolem protestů se staly lavičky, jedna má totiž vyjít téměř na 69 tisíc korun. Radnice jim proto začala říkat odpočinková mola. Už předtím lidé protestovali proti kácení stromů. Město chce na stavbu použít evropské dotace, které jsou časově omezené. Aby radnice splnila podmínky přidělení peněz, musí tři čtvrtiny z dotace vyčerpat do poloviny roku 2013, proto musí začít stavět letos v létě.

O slovo se totiž přihlásili také odpůrci přestavby parku za 84 milionů korun. Lidé ze sdružení Chráníme stromy a Zelená pro Pardubicko se v jednacím sále ještě na poslední chvíli snažili přesvědčit volené zástupce o své pravdě.

"Odevzdali jsme vám už dvě petice, třetí nesu teď, je na ní 6 753 podpisů," uvedla ekoložka Helena Svobodová.

"Není pravda, co říká náměstek Brendl o tom, jak ustupuje ekologům a že snížil počet kácených stromů. Také jsme neustále strašeni, že kdyby se přijala naše úsporná varianta obnovy parku, tak se musí znova vypsat soutěž a udělat nový projekt," uvedl další předák pardubických ekologických sdružení Jan Linhart.

Do debaty se však nepouštěli jen odpůrci kácení. Do jednacího sálu zastupitelstva se dostavil i autor projektu Tomáš Jiránek.

"Pozvání je pro mě takové hořkosladké. Jak mohou odpůrci kácení takovým způsobem útočit na svou radnici, na mě a v podstatě tím pádem i na moji rodinu?" ptal se.

Primátorka krotila vášně, náměstek sháněl svoji figurínu

Ekology však moc nedojal. Ti na něm nenechali nit suchou a opřeli se do něj v rychlé výměně názorů.

"Byla bych nerada, kdybyste mi z toho tady dělali arénu. Pokud si něco potřebujete vyříkat, tak prosím mimo tento sál," tlumila primátorka Štěpánka Fraňková vášně mezi architektem Jiránkem a ekologem Miroslavem Seinerem.

Situaci nakonec musel odlehčit náměstek primátorky Martin Bílek. "Padlo tady, že na demonstraci jste použili karikatury některých lidí z radnice. Ptám se, kde je moje figurína?" sháněl se po jedné z kartonových plastik, které v životní velikosti představovaly na poslední demonstraci ekologů primátorku a náměstky Brendla s Bílkem.

Snahy ekologů nevyšly, projekt prošel hladce

Nakonec se ale všechny snahy ekologů ukázaly jako marné. Podařilo se jim sice protlačit do hlasování dva návrhy, které připouštěly opravu Tyršových sadů až po nemalých úpravách projektu, ale ty zastupitelé doslova smetli.

Naopak zcela hladce prošel návrh náměstka Brendla, kterým vzali zastupitelé na vědomí autorská práva projektu. Tím v podstatě odstartovali první bourací práce v parku, které by měly začít během několika dnů.

Zároveň tím zastupitelé definitivně pohřbili naději na to, že by letos mohlo být v Tyršových sadech letní kino, které tu promítalo minulých šest sezon. To se teď bude muset zřejmě přesunout do lokality U jatek.