Jindřich Tauber

Jindřich Tauber | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tykání mi paní Fraňková nenabídla, říká budoucí náměstek Tauber

  • 3
Jindřich Tauber jako lídr ČSSD vyhrál volby v Pardubicích. Bude náměstkem primátorky. Jednání o vládnoucí koalici byla podle něj složitá, nakonec je ale spokojený. S primátorkou Fraňkovou měli před volbami osobní spory, nyní už si je prý vyříkali.

Pardubičtí sociální demokraté by klidně mohli postavit Jindřichovi Tauberovi sochu. Jako lídr přivedl ČSSD v Pardubicích k volebnímu vítězství po téměř neuvěřitelných 91 letech. Poslední sociální demokrat, který vládl na Pernštýnském náměstí, byl mezi lety 1919 až 1923 František Vácha.

Přesto se těsně po volbách zdálo, že vítězná ČSSD stejně skončí v opozici. Nikdo s ní nechtěl jednat. Pak ale přišly zvraty. Nejprve se Tauber přimkl k ODS, které dokonce slíbil post primátora, nakonec ale podepsal koaliční smlouvu se Sdružením pro Pardubice (SPP), Pardubáky a TOP 09.

"Vyjednávání byla složitá. My jsme vyhráli, ale neměli jsme nějak zázračnou vyjednávací pozici. Navíc se pořád do hry dostávaly i partaje, kterým lidé řekli, že už je nechtějí. Proto jsem rád, že jsme se nakonec domluvili s trojkoalicí. Navíc jsme jako strana získali čtyři radní a dva náměstky. S tímto výsledkem jsem na 90 procent spokojen," říká Tauber, který se za týden stane prvním náměstkem primátorky Štěpánky Fraňkové z SPP.

Jenže právě ODS, jež utrpěla největší ztráty hlasů, jste dostali do hry při vyjednávání vy. Jejímu lídrovi jste nabídli i primátorský řetěz. Proč? Byla to taktika, nebo jste měli skutečné dohody?
Pravdou je, že v jednu chvíli to vypadalo, že bude koalice ve složení ČSSD, ODS a TOP 09. S ODS jsme tedy jednali, ale podepsaného nic nebylo. Těch zvratů při vyjednávání bylo ale tolik, že už dnes ani nevím, co byla taktika a co skutečné návrhy. V každém případě je pravda, že lidé nás nevolili, aby dál vládla ODS. S tímto spojenectvím by určitě velká řada našich voličů měla problém. Jsem rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.

Jednání na začátku blokovaly i vaše spory s budoucí primátorkou Štěpánkou Fraňkovou. Co jste si vlastně udělali?
Já jsem to celé nikdy nebral osobně. Byl jsem prostě v opozici, a tak jsem kritizoval vedení města, ve kterém seděla i paní doktorka Fraňková. Myslím, že to nebylo až tak horké. Už jsme si to vyříkali.

Přesto lidé z SPP po volbách hlásili, že s ČSSD nikdy nepůjdou. Aktivní v tom byl hlavně zakladatel sdružení Miroslav Petráň. Pomohlo k dohodě i to, že on se přestal vyjednávání účastnit?
Pan Petráň měl radikální názory. Pravda také je, že poté přestal chodit na ta jednání. V každém případě se opět ukázalo, že v politice je možné úplně všechno.

Nicméně i vy jste na SPP v kampani útočili více než na ODS. Navíc sdružení se léta podílí na vedení radnice i na jejich neúspěších. Proč by teď mělo začít něco dělat výrazně lépe než dosud?
Spoléhám se na jejich obměnu kádru. Kromě paní doktorky totiž z té původní sestavy nezbyl skoro nikdo. Navíc musím zdůraznit, že jsme si nemohli moc vybírat. Jen s novými stranami bychom koalici nesložili. Lidé také ukázali, že jim SPP vadí méně než ODS, a proto je naše spolupráce logická.

Takže ve spolupráci s primátorkou za SPP problém nebude?
Já doufám, že to bude fungovat. Věřím, že ani paní doktorka nebrala naše půtky osobně.

Tykáte si spolu?
S paní doktorkou si zatím netykám. Jako ten mladší, muž i jako profesně níže postavený politik jí to ani nemůžu navrhnout.

Jako vítěz voleb jste však mohl sám usilovat o post primátora. Proč jste ho nezískal?
Možná by to šlo, ale bylo by to nesmírně složité. Hrozilo by, že se v Pardubicích situace zablokuje stejně, jako je tomu nyní v Chrudimi. Byla to otázka kompromisu.

Jako náměstek se budete starat o investice, školství či sociální věci. Co vidíte jako svůj první úkol?
Začnu s kontrolou Sociálních služeb. V poslední době se v novinách objevovaly články, které popisovaly vládnutí ředitelky firmy Hany Vičíkové, a veselé čtení to nebylo. Tam počítám s problémy.

V programu jste měli na prvním místě také opravu třídy Míru.
To je jasná priorita. Byť počítám s tím, že budou problémy s penězi, musíme tu ulici začít měnit. Věřím, že už v příštím roce se začne něco dít. Už není čas na analýzy a sliby, musíme začít dělat. Třída Míru je nyní ostudou města.

Jak se změní váš osobní život? Dnes provozujete dvě lékárny, to asi nepůjde s prací náměstka kombinovat.
To určitě nepůjde. Musíme do firmy najmout dalšího člověka, který se nám bude o obchod starat.

Uvědomujete si, že jste vlastně členem nejúspěšnější politické rodiny v kraji? Vaše manželka Markéta je krajskou radní. Bavíte se doma o politice?
Tomu se asi ani nedá ubránit. I když v poslední době jsme se kvůli vyjednávání moc neviděli. V každém případě je to zajímavé, zvláště, když ještě před dvěma roky jsme ani jeden v politice moc neznamenali. V každém případě zatím to má o hodně těžší Markéta. Vůbec jí nezávidím, že se musí starat o zdravotnictví, které na tom není dobře.

Jindřich Tauber

Narodil se 16. května 1975 v Pardubicích. Jeho manželka Markéta je krajskou radní pro zdravotnictví. Mají spolu dvě dcery, kterým je 1 a 4 roky. V roce 2000 vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Zatím se živí jako provozovatel lékáren. Nyní je však prý předá novému zaměstnanci. Do ČSSD vstoupil v roce 2000. V pardubickém zastupitelstvu sedí od roku 2002. Budoucí náměstek pardubické primátorky přivedl svou stranu k volebnímu vítězství v Pardubicích poprvé od roku 1919. Ačkoliv se zpočátku zdálo, že i tak skončí ČSSD v opozici, nakonec pro partaj vyjednal dva náměstky primátora a čtyři místa v radě města.