Podchod na Slovanech v Pardubičkách.

Podchod na Slovanech v Pardubičkách. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tvůrce musí hlásit grafitti předem. Když splní podmínky, získá další místa

  • 1
Ploch pro legální graffiti ve městech přibývá. Nyní musí tvůrci v Pardubicích hlásit tvorbu předem. Pokud se spolupráce osvědčí, město jim vyčlení další plochy.

Ploch pro legální graffiti ve městech přibývá. Nyní musí tvůrci v Pardubicích hlásit tvorbu předem. Pokud se spolupráce osvědčí, město jim vyčlení další plochy.

Podchod na Slovanech v Pardubičkách.

Míst, kde mohou sprejeři tvořit svá díla, aniž by překračovali zákony ve městech, přibývá. Nová pravidla pro grafitti nyní schválily Pardubice, a pokud se vše rozběhne bez problémů, i v krajském městě se bude zvyšovat počet legálních ploch.

„Snažili jsme se o to už 5 let, ale byl problém v komunikaci s politiky, kteří se o to nechtěli zajímat. Setkávali jsme se také s negativními názory od starších lidí žijících v okolí, než zjistili, že místo šedých zdí pomalovaných nápisy tam budou mít barevná díla,“ uvedl zástupce graffiti komunity Tomáš Kmoníček, který projekt zaštiťuje.

Město chce především rozlišit legální a nelegální autory. Tvůrci graffiti proto budou mít povinnost pět dní před začátkem tvorby kontaktovat radnici, městskou policii a třetí městský obvod. Stačí k tomu SMS nebo e-mail.

„Podchod město označí cedulkami, kde bude uvedeno, že se jedná o legální graffiti. Zároveň tam bude kontakt na dvě klíčové osoby, které pardubickou komunitu zastřešují. Je to proto, aby příslušné orgány byly předem informovány o tom, že se tam bude legálně něco dělat, a byly schopny odlišit legální a nelegální sprejery,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Nemravné motivy budou muset odstranit

Za tvorbu sprejerů budou navíc zástupci zodpovědní. Například nemravné motivy, které by mohly vzbuzovat pohoršení, budou muset na vlastní náklady odstranit do 30 dnů.

„Jsme na to připraveni a nemyslíme si, že by v tom byl nějaký problém. Potíže mohou dělat maximálně mladí začínající lidé, kteří k těm starším ještě nemají úctu,“ řekl Kmoníček.

Následně by mohly být vyhrazeny i další plochy pro legální tvorbu. „Nejprve si do konce letošního roku skutečně chceme důkladně vyzkoušet fungování na této ploše. Pokud se naše spolupráce osvědčí, začneme konkrétněji tipovat místa. Předběžně mohu říci, že by se mohlo jednat o některé z dalších podchodů, které by se mohly blížit více centru města,“ řekl náměstek.

Zlegalizováním graffiti ale autoři přicházejí o napětí, které je s jejich tvorbou spojeno. „Je jasné, že tam adrenalin chybí. Někteří lidé si ho vynahradí jinde,“ řekl Kmoníček.

Své o tom vědí v Chrudimi. Už několik let tam provozují hned dvě plochy přímo na sídlištích. Ani tak se ale nevyhnuli problémům s vandalismem.

„Byl tu případ, kdy došlo k poničení fasády kostela na Resselově náměstí. Byly to děti ze základní školy a škodu museli uhradit jejich rodiče,“ uvedla mluvčí Chrudimi Sylva Drašnarová.

V Přelouči problémy se sprejery nemají, přesto se v případě zájmu vzniku ploch pro legální graffiti nebrání. „Vyšli bychom jim vstříc. Určitě je lepší, když je to legální na nějaké ploše, než aby to někdo měl na fasádě domu,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Legální graffiti si pochvalují i v Ústí nad Orlicí. „Poskytli jsme jim podchod a právě jednáme o tom, že ho chceme nechat znovu ‚vymalovat‘. S negativními reakcemi jsme se nesetkali. Tím, že to bylo ‚na zakázku‘, neobjevovaly se tam žádné nevhodné motivy. Byla to vizitka pro tvůrce,“ řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Ten v této oblasti uvažuje i o spolupráci s Českými drahami. „Vznikl tu moderní železniční koridor, pod kterým je poměrně rozsáhlá změť podchodů, které by bylo možné takto využít. Nejedná se ale o majetek města,“ dodal Hájek.