Svatý Vít byl ubytován v přístřešku na hradě Svojanov jako poslední ze tří soch...

Svatý Vít byl ubytován v přístřešku na hradě Svojanov jako poslední ze tří soch z Poličky. | foto: Miloš Dempír

Sochy z morového sloupu v Poličce převezli navždy na hrad Svojanov

  • 2
Tři nejzničenější sochy jednoho z nejkrásnějších barokních sloupů v republice se na něj zpátky už nevrátí. Plastiky svatého Karla Boromejského, svatého Šebestiána a svatého Víta se z Poličky v pátek navždy přestěhovaly na hrad Svojanov.

"Už na morovém sloupu nebudou. Až seženeme peníze, uděláme kopie originálů," řekla vedoucí odboru úseku územního rozvoje a životního prostředí na poličské radnici Marta Mastná.

Oprava celého sloupu na náměstí bude stát od 10 až 12 milionů korun. Radnice doufá, že se podaří získat peníze z norských fondů.

Změnu prostředí pro umístění rozpadajících se soch tří světců doporučili památkáři.

"Pro sochy byl vybudován speciální přístřešek na nádvoří bývalého poplužního dvora v areálu hradu. Vzniklo zde ideální prostředí v suchém a závětrném prostoru. Při vstupu do areálu je každý návštěvník uvidí," řekl kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír.

Hrad má sice spoustu vnitřních prostor, kde by mohly být, ale restaurátor trval na tom, že musí být venku a pod střechou. Jestliže byly několik staletí venku, pak by v interiéru trpěly. 

Morový sloup v Poličce

Byl vytvořený v letech 1727-31 jako dík za ochránění města před morem roku 1713. Jeho architektonickou kompozici pravděpodobně navrhl přední český architekt František Maxmilián Kaňka, sochy vytesal Jiří František Pacák z Litomyšle. Náklady na pořízení sloupu sice přesáhly 6000 zlatých, což představovalo příjem města z poddanských dávek z celého panství za zhruba deset let, Polička však získala památku dodnes patřící k vrcholům barokního sochařství. Autor mědirytiny Michal Rentz z Kuksu, dvorní rytec hraběte Šporka, o ní napsal, že "v celém Českém království nemohu také říci, kde by se dal spatřiti nádhernější pomník".

Transport soch se uskutečnil pod vedením restaurátora Petra Glásera bez problémů. Nejtěžší sochou je svatý Vít - váží jednu tunu. Zbývající sochy -  svatý Šebestián a svatý Karel Boromejský váží přes půl tuny.

"V budoucnosti, až město Polička získá finanční prostředky, budou sochy přímo na hradě restaurovány a návštěvníci budou moci v přímém přenosu sledovat průběh restaurování," dodal Miloš Dempír.

S restaurováním plastik se nedá počítat hned v příštím roce, stejně jako s replikami na poličském náměstí. Zdržení snad dojmu z pohledu na sousoší jinak s deseti sochami tolik neublíží.

"Sloup je pořád pěkný, zvláště laik na první pohled změny na sloupu o výšce 22 metrů nepozná," řekla Marta Mastná.

Město se pustilo do opravy národní kulturní památky proto, že její havarijní stav již ohrožoval kolemjdoucí. Radnice letos zaplatila 907 tisíc korun za nejnutnější restaurátorské práce. Nakonec také získala 300 tisíc korun od ministerstva kultury, takže nemusela platit celou částku ze svého.