Také Pardubická krajská nemocnice se má stát součástí plánované fůze.

Také Pardubická krajská nemocnice se má stát součástí plánované fůze. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Konec krajských nemocnic. Aby nezkrachovaly, sloučí se do jedné

  • 2
Krajští zastupitelé jasnou většinou odstartovali transformaci nemocnic Pardubického kraje, která je má zachránit před krachem. Tím, že se všechny spojí do jedné obří nemocnice.

Chystané sloučení pěti nemocnic, které zastupitelé podpořili, se má ovšem uskutečnit nikoliv od ledna, ale až od poloviny příštího roku. Část zastupitelů totiž kritizovala chystaný plán za nedodělaný a žádala o víc času.

"Je pravda, že první leden byl šibeniční termín," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek, který má na starosti zdravotnictví.

To ale nic nemění na tom, že transformace má spojit nemocnice do jedné akciové společnosti a zároveň omezit v menších nemocnicích některé obory. V plánu je i zřízení nového subjektu, který bude mít na starost obslužné obory.

To vše má snížit ztráty nemocnic, které letos podle předběžných odhadů dosáhnou dvě stě milionů korun. V minulosti ztráty nakonec vždy hradil Pardubický kraj.

Opoziční zastupitel Josef Janeček z ODS namítal, že fúze nemocnic je drahá, riskantní, zbytečná a nevratná. Část ztrát způsobil podle něj kraj tím, že nechal nemocnice zvyšovat mzdy lékařům, i když na to neměly.

"Zvedat mzdy v bankrotujících nemocnicích, to může dělat jen veřejný sektor, bylo to nezodpovědné," uvedl Janeček.

Zastupitelka Koalice pro Pardubický kraj Věra Rybová podpořila centralizaci péče, kterou transformace přinese. Péči budou podle ní poskytovat zkušenější lékaři. To podle ní ocení pacienti i samotní lékaři.

"Když dnes budu dělat výkon, ve kterém nejsem zkušená, tak budu oběma nohama v kriminále," uvedla Rybová.

Roman Línek je přesvědčen, že transformace znamená pro nemocnice jedinou šanci. "Nedělat nic by znamenalo cestu do pekla," uvedl.