Policie na tahu u Svitav často nasazuje ke kontrolám i vrtulník, tragickým nehodám to ale nezabrání. Ilustrační foto

Policie na tahu u Svitav často nasazuje ke kontrolám i vrtulník, tragickým nehodám to ale nezabrání. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Tragických nehod v Pardubickém kraji přibývá, i když bodů mají řidiči málo

  • 2
Pardubický kraj se v dopravních policejních statistikách ocitá paradoxně na opačných koncích dvou různých žebříčků. Pokud jde trestné body, mají jich řidiči nejméně ze všech regionů. I když přímo kolem Pardubic nebo Svitav podle čísel jezdí piráti. Přibývá ale tragických nehod, v tom je kraj jedním z nejhorších.

Ve sbírání trestných bodů vedou řidiči kolem krajského města, Svitav nebo Králík, naopak u Litomyšle a Poličky mají být silnice teoreticky nejbezpečnější. Přestupků je tam nejméně v celém kraji.

Málo bodů ale nemusejí mít šoféři jen díky disciplinovanosti. Svůj podíl na bodování má bezesporu i to, kolik policistů provoz kontroluje a jak jsou přísní.

V okolí krajského města je hlídek hodně a často se tam pořádají policejní akce. V jiných místech kraje se naopak šoféři s policejními hlídkami téměř nesetkají.

"Jezdím napříč krajem několikrát denně a na některých místech stojí policisté pravidelně, jinde je člověk nepotká vůbec," říká řidič Jindřich Dušek.

ZA CO SE TAKÉ BODUJE

7 bodů
- odmítnutí řidiče podrobit se dechové zkoušce, dopravní nehoda, při které došlo k usmrcení nebo zranění osoby

6 bodů
- řízení vozidla pod vlivem alkoholu, je-li vyšší než 0,3 promile, předjíždění tam, kde je to zakázáno 5 bodů řízení technicky nezpůsobilého vozidla, překročení dovolené rychlosti o 40 km/h a více v obci nebo o 50 km/h a více mimo obec

4 body
- ohrožení chodce, nedání přednosti v jízdě, řízení vozidla s jinou značkou

3 body
- telefon v ruce, překročení rychlosti o 20 km/h a více v obci nebo o 30 km/h a více mimo obec 2 body nepřipoutání za jízdy

1 bod
- nerozsvícená světla

A právě v okolí Poličky mnoho silnic, kde by policie řidičům měřila rychlost nebo kontrolovala špatné předjíždění, není. Kromě silnice první třídy číslo 34 jsou v okolí města hlavně menší tahy.

Naopak v nedalekých Svitavách je míst vhodných více než dost. Procházejí tudy hned tři silnice první třídy, číslo 34, 43 a nebezpečná silnice 35, které jsou oblíbeným cílem policejních kontrol. Také zde často hlídkuje policejní vrtulník, který "vidí" všechno - předjíždění na plné čáře, nebezpečné odbočování nebo nedání přednosti v jízdě. A šoféři tam otevírají peněženky častěji než jinde.

Kde se přestupek stal, statistika nevidí

Statistika ministerstva dopravy sice ukazuje pouze, odkud trestaní šoféři jsou, kde přestupek udělali, už nesleduje. Přesto ale platí, že v okolí svého bydliště jezdí nejčastěji, a tím pádem tam dělají také nejvíce přestupků.

Řidiči dostávají velmi často pokutu a také trestné body za vysokou rychlost. "Většinou překračují rychlost mladí lidé od osmnácti do třiceti let," říká mladý policista, který tráví pracovní dobu kontrolami řidičů. "U starších je to většinou tak, že se zakecají a přehlédnou značku." Nejhorší jsou podle něj pátky a neděle: "Je hustší provoz a jezdí se rychleji."

Řidiči už se policie tolik nebojí

Zatímco na body to s řidič v Pardubickém kraji vypadá dobře, v poslední době přibylo vážných nehod. V celé republice smrtelných úrazů na silnicích ubývá, v Pardubickém kraji jich je ale více, než v minulých letech. Jak je to možné?

Policejní kontroly řidiči čekají. Přesně vědí, kde bude číhat policista s radarem, kde přibrzdit a kde si dávat pozor na předjíždění.

Řidiči se také už nebojí na silnicích tolik jako na začátku bodového systému. Mnohem častěji se také odvolávají proti uděleným pokutám.

"Body mají určitě smysl, neplní ale účel na sto procent. Vidím to třeba v telefonování za jízdy. Je to jeden z nejčastějších přestupků, řidiči přitom klidně drží telefon u ucha, i když proti nim jedu v policejním autě," říká policista Milan Čermák.

Při konfrontaci pak podle něj stále nemá policista navrch. "Telefonující řidiče nemáme vždy nafocené, oni pak tvrdí, že se třeba jen škrábali za uchem, je to tvrzení proti tvrzení. Proč by si ale policista něco vymýšlel?" podivuje se Čermák.