Torzo sportovní haly by mělo brzy zmizet. Výběrové řízení na její demolici se...

Torzo sportovní haly by mělo brzy zmizet. Výběrové řízení na její demolici se ale muselo opakovat. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dělníci začínají po 25 letech bourat halu určenou pro sjezdy svazáků

  • 2
Ve čtvrtek se začne pracovat na odstranění jednoho z posledních symbolů komunismu, který je k vidění v Pardubicích. Dělníci karlovarské společnosti totiž začnou likvidovat nikdy nedostavěnou halu na kraji Tyršových sadů.

"Město ve středu předalo staveniště torzy haly v Tyršových sadech. Převzali si ho zástupci firmy Abajo z Karlových Varů, kteří vyhráli výběrové řízení na demolici této sportovní haly. Přípravné práce budou zahájené už zítra a samotná demolice pak začne v pondělí 20. ledna," uvedl mluvčí magistrátu Miroslav Janovský.

Ačkoliv na torzu stavby nejsou k vidění žádné rudé hvězdy, skutečně jde o ryze prorežimní stavbu. Alespoň tedy na papíře.

Hala se začala stavět v roce 1989 a podle někdejšího předsedy krajského sdružení ČSTV Zdeňka Čiháka počítal projekt s tím, že budova bude sloužit i kulturním akcím ve městě. Někteří lidé dokonce považují nedokončenou stavbu za sjezdový palác bývalého Socialistického svazu mládeže.

"Byla to jen finta. Sjezdy se dostaly do technické zprávy, protože Ústřední výbor SSM měl dát na stavbu třináct milionů korun," uvedl před časem pro MF DNES Zdeněk Čihák.

Po změně režimu se výstavba v roce 1991 zastavila, nebyly na ni peníze. V roce 1995 původní projekt z 80. let přepracoval architekt Soběslav Macas, o dva roky později nechal vlastník zakonzervovat železné konstrukce. "Od té doby to jen stojí," dodal Čihák.

To se však brzy začne měnit. Po oplocení okolí haly najedou v pondělí na místo těžké stroje, které konstrukci pomohou k zemi.

"Budou tam bourací bagry, nůžky na stříhání železa, bude se to třídit, bude se to mlít. Počítám, že tam bude pracovat tak 40 lidí. Do měsíce by to i s odvozem materiálu mělo být komplet hotové," uvedl pro ČTK Vilém Jungbauer z firmy, která demolici provede.

Politici o demolici mluvili minimálně posledních patnáct let. Nějaký zásadní krok však komplikoval problém s pozemkem pod stavbou. Kostra i parcela měla totiž jiné majitele.

Až za vlády primátora Jaroslava Demla dokázalo město stavbu po dlouhých jednáních koupit od ČSTV za milion korun. Pozemek pak radnice získala po složité trojsměně s krajem a státem.

Firma Abajo by ho nyní měla uvést do původního stavu a zatím se zdá, že by na volném prostranství mohl vyrůst třeba luxusní hotel.