Desítky let chátrající hala zmizí během měsíce.

Desítky let chátrající hala zmizí během měsíce. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Torzo haly v pardubickém parku půjde v lednu po čtvrt století k zemi

  • 1
Zdá se, že téměř čtvrt století poté, co sametová revoluce přerušila stavbu sportovní haly na okraji pardubických Tyršových sadů, se město konečně zbaví ošklivého torza nedokončené budovy.

Pardubičtí radní totiž dotahují ke konci smlouvu s firmou, která ruinu zlikviduje. To by se mělo stát ještě tento měsíc.

"Před podpisem je smlouva s firmou, která zlikviduje torzo haly v Tyršových sadech. Uzavřena by měla být ještě v tomto týdnu. S demolicí chce vítěz výběrového řízení začít bezprostředně po podpisu smlouvy," uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní.

Zakázka je však zajímavá i v tom, že ji radnice musela vypsat dvakrát. Napoprvé se demolice vysoutěžila za dva miliony korun.

Když MF DNES upozornila na to, že se dá hala odstranit mnohem levněji, radní vypsali druhou soutěž a z ní vzešel vítěz, který naopak magistrátu zaplatí sto tisíc korun za to, že si bude moci odvézt železo. "Město na demolici vydělá více než 100 tisíc korun," potvrdila Nataša Hradní.

Zakázku nakonec vyhrála firma z Karlových Varů, která si však na pomoc vezme další společnosti. "Do nového výběrového řízení na likvidaci haly se přihlásilo 14 firem. Jako nejvhodnější byla vyhodnocena nabídka společnosti Abajo s.r.o., Karlovy Vary ve sdružení s firmou Vilém Jungbauer, Most - Vtelno," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Město se již předem podle náměstka pojistilo proti možnosti, že by vítězná firma nedodržela smlouvu a pozemek zbavila pouze prodejného železa, ale sanaci již nedokončila.

"Podmínkou uzavření smlouvy je, že zhotovitel složí na účet zadavatele nejprve jistotu ve výši 1,75 milionu korun," uvedla Hradní s tím, že jistina slouží k zajištění plnění povinností firmy vyplývající ze smlouvy, zejména k úhradě případných sankcí.

Zatím se však zdá, že firma bez problémů halu odstraní dle dohody. "Společnost Abajo jistotu složila už 16. prosince. Smlouva by měla být podepsána ještě v tomto týdnu. S pracemi chce společnost podle mých informací začít bezprostředně po podpisu smlouvy," dodal náměstek Tauber.

Dlouholetý úředník zodpovědný za investice rezignuje

Ten se kvůli zakázce dostal pod silný tlak. První soutěž totiž mohla město úplně zbytečně obrat o dva miliony korun, a tak se na magistrátě hledal viník pochybení. Nakonec byl odhalen v dlouholetém šéfovi odboru investic Jiřím Čáňovi.

"Myslím, že je tam zřejmá odpovědnost úředníka Čáně. Je třeba proto jasně ukázat na toho, kdo chtěl milionovou škodu způsobit," řekl třeba náměstek primátorky František Brendl.

Vlivný úředník nakonec tlak neustál a rozhodl se na svou funkci rezignovat. A to i přesto, že MF DNES zjistila, že ve skutečnosti jen plnil nařízení vedení města v čele s primátorkou Štěpánkou Fraňkovou.

"Podal jsem výpověď. Odcházím z čistě osobních důvodů. Řekněme, že už nechci dělat s některými lidmi," uvedl Jiří Čáň, který si však stojí za tím, že v případě demolice haly nijak nepochybil.

"Kvůli hale neodcházím. Stojím si za tím, že tam jsem žádnou chybu neudělal. Plnil jsem jen zadané úkoly," dodal Jiří Čáň.