Názory na to, zda vyvěšovat tibetskou vlajku, se různí.

Názory na to, zda vyvěšovat tibetskou vlajku, se různí. | foto: MF DNES

Vyvěsit vlajku Tibetu? V názoru se neshodnou ani pardubická gymnázia

  • 2
Na desítkách radnic a škol zavlají barevné vlajky se sluncem, které v kampani Vlajka pro Tibet připomínají 55. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Akce vyjadřuje nesouhlas s porušováním lidských v regionu. Některá města však symbolické gesto odmítla nebo o něm ani nejednala.

Na radnici v Pardubicích vlajka bude, a to až do desáté hodiny večerní.

"Rada tento akt schválila bez jakékoliv diskuse. Podle mě je vyvěšení tibetské vlajky, tedy podpora lidem, v jejichž zemi jsou stále porušována lidská práva, samozřejmostí pro všechny slušné lidi. I my jsme zažili dobu nesvobody, a proto víme, jak je důležité cítit podporu právě v takových těžkých časech,“ uvedla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

Dvě velká pardubická gymnázia mají rozdílný pohled

V aule Mozartova gymnázia studenti v 9:40 promluví při krátkých prezentacích o Tibetu a jeho problémech. O dvacet minut později skupina žáků společně vyvěsí vlajku přímo před hlavním vstupem.

Škola se ke kampani Vlajka pro Tibet připojuje letos podruhé. Zato Gymnázium Dašická na své půdě vlajku nechce.

"Na území škol by se neměly vyjadřovat politické názory, tak to respektujeme. To, že se některé školy chovají jinak, beru jako jejich rozhodnutí, na které mají právo," sdělil ředitel školy Luděk Burian.

Kromě Gymnázia Mozartova bude vlajka i na desítkách dalších základních a středních škol, patří mezi ně například: Základní škola Habrmanova v České Třebové, Základní škola Masarykova v Klášterci nad Orlicí nebo soukromá umělecká škola Výtvarné studio Dolní Újezd.

V některých městech radní dlouze diskutovali a nemohli se rozhodnout, zda vlajku ano, nebo ne. Ve Vysokém Mýtě se tamní zastupitelé nakonec nejtěsnější většinou přiklonili k jejímu vyvěšení.

O současném starostovi Vysokého Mýta Miloslavu Souškovi nedávno spekulovala média jako o potenciálním velvyslanci v Číně. Žil tam totiž řadu let a často na to i při jednáních zastupitelů upozorňuje.

"Upřednostňuji, abychom se na obecní úrovni přestali snažit točit zeměkoulí a raději se věnovali problematice svých obcí a měst,“ uvedl Soušek. Podle něj čelí na světě útlaku několik set národností:

"Jsem spíše zastáncem konkrétní pomoci. Ve Vysokém Mýtě jsme například poskytli azyl a domov dvěma pronásledovaným křesťanským rodinám z Barmy."

Tradice trvá od devadesátých let

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Akci v České republice koordinuje Spolek Lungta. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996. Loni tibetské vlajky vyvěsilo 467 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

Podle posledních údajů organizátorů by se letos mělo připojit 584 měst a obcí a také 96 škol.