Minulou neděli děti vyrazily konečně do terénu. Užily si půldenní trénink v

Minulou neděli děti vyrazily konečně do terénu. Užily si půldenní trénink v pískovcových skalách na Škovrádu u Slatiňan. | foto: Archiv projektu

Nadšení sportovci učí děti z chudších rodin víc věřit svým schopnostem

  • 3
Desetiletý Lukáš svírá pevně lano a jistí kamaráda. Poprvé si vyzkouší, jaké to je, věřit si navzájem. Lukáš a dalších patnáct dětí ze sociálně znevýhodněných rodin z Pardubicka se učí základy horolezectví. Jejich instruktoři jim chtějí ukázat, že sport není jen o výkonu, ale také o sebedůvěře.

Tomáš Kaprál a jeho kamarádi, Honza Seibert a Jana Hásová, se věnují sportovním aktivitám už řadu let. Lezou ve skalách, jezdí na lyžích nebo na kolečkových bruslích. Sport je pro ně běžná součást život, ale uvědomují si, že takové možnosti nejsou pro každého.

"Naše kamarádka Kristýna Zelenková pracuje na odboru sociálních věcí v Pardubicích. Často nám vypráví o dětech, které nemají šanci vyzkoušet si nějaký sport. Jejich rodičům prostě chybí finance na to, aby dětem zaplatily sportovní kroužky. A tak jsme si řekli, že jim pomůžeme," vysvětluje Tomáš.

Každý říjnový víkend se konaly bezplatné tréninky pro děti od šesti do patnácti let z Pardubicka. Mladí sportovci si nejdřív zkusili lezení na cvičné stěně a dozvěděli se i ledacos zajímavého o českých horolezcích.

Druhý víkend už byl zaměřený především na praktickou výuku.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

"Myslím, že pro většinu dětí to bylo vůbec poprvé, kdy si něco takového vyzkoušely. Některé z nich si nevěřily. Může to pramenit z toho, že nemají značkové oblečení jako ostatní spolužáci nebo nejezdí na dovolené. Děti to vnímají velmi silně. Chceme jim však ukázat, že nezáleží na tom 'co máš', ale 'co umíš - kdo jsi'. Na prvním lezení se jeden kluk rozbrečel, protože nezvládl trénink. Vysvětlovali jsme mu, že první neúspěch ho přeci nemůže odradit. A napodruhé už se to povedlo," říká Tomáš.

Organizátoři mohli dětem zajistit akce zcela zdarma. Podařilo se jim totiž sehnat finance z programu Think Big od Nadace Telefónica.

"To byla obrovská pomoc, bez ní by se takový trénink nedal zvládnout. Díky této podpoře jsme mohli dvakrát pronajmout cvičnou stěnu a taky jsme dětem nakoupili vybavení, které věnujeme horolezeckému oddílu. Nejvíc je samozřejmě bavilo lezení v pískovcových skalách na Škrovádu u Slatiňan. Ptaly se nás, kdy bude další pokračování. Doufáme, že brzy něco společně podnikneme, možná se pustíme i do delších výletů do skal nebo jiných aktivit," uzavírá Tomáš.