Tereza Cieslarová začala svou podnikatelskou kariéru na vrakovišti.

Tereza Cieslarová začala svou podnikatelskou kariéru na vrakovišti. | foto: Vojtěch Lstibůrek, MAFRA

Z bezpečnostních pásů aut na odpis vyrábí architektka tašky a kabelky

  • 4
Tereza Cieslarová z Chrudimi se díky originálnímu nápadu, jak využít bezpečnostní pásy v autech, stala s spolu s Vojtěchem Lstibůrkem finalistkou celorepublikové soutěže začínajících podnikatelů z názvem Rozjezdy roku 2014.

Bezpečnostní pás může řidiči i zachránit život. Ale když skončí auto svoji životnost, končí na vrakovišti i tyto pásy.

Užitek z něj však díky nápadu Terezy Cieslarové z Chrudimi může být i později. Když zjistila, že pásy jsou jediný materiál z vraku auta, pro který není další využití, začala z nich vyrábět tašky. A když byl o ně zájem, tak i kabelky, peněženky, pouzdra či batohy.

"Pásy se liší barvou, odstínem, strukturou, vzorem či opotřebením, vše je dáno typem vozidla a rokem jeho výroby. Tyto odlišnosti nám umožňují vyrábět produkty, z nichž si každý nese vlastní míru jedinečnosti," řekla Tereza Cieslarová.

Jak jste na tento neotřelý nápad přišla?
Na tašky jsem přišla díky kamarádovi, který má vrakoviště a při jedné debatě jsme se zabývali tím, co všechno se z vyřazeného auta recykluje. A on mi řekl, že se dá recyklovat všechno možné, ale pásy končí ve spalovnách. Což mě vyprovokovalo k tomu, že jsem si pár pásů odvezla a vyrobila si první tašku.

Co bylo dál?
První tašku z pásů jsem udělala v létě roku 2012. Potom jsem ji nosila a okolí si jí všimlo. A na začátku roku 2013 mě popíchl můj švagr Michal a za pomoci celé rodiny a jeho jsem zkusila udělat další kousky. Na trhu je naše firma ZasPas rok a měsíc.

Kolik svých výrobků můžete nyní nabídnout?
V portfoliu máme 17 druhů tašek v různých barevných variantách. Ale nejsou to jen tašky, jsou to i drobné kosmetické taštičky a peněženky. Nebo batoh.

Jaké jsou reakce vašich zákazníků?
Většinou jsou šokovaní. Ač ho v autě běžně používají, nikdy by si nevšimli, že je to taška z pásu. Diví se, že tak elegantní taška mohla být součástí automobilu

Tereza Cieslarová,

ZasPas, Chrudim

Architektka, po absolvování VŠ s půlroční praxí v oboru. Zároveň jen o půl roku déle vyrábí spolu s Vojtěchem Lstibůrkem tašky a další předměty z recyklovaných bezpečnostních pásů. Nyní je také účastnicí finále soutěže Rozjezdy, celorepublikového programu podpory začínajících podnikatelů. Výherce vybere z 25 podnikatelů veřejnost.

On-line hlasování končí na webu www.rozjezdyroku.cz o půlnoci 30. června - jeden z hlasujících obdrží telefon Samsung Galaxy Note 3. Dalšími finalisty z Pardubického kraje jsou Helena Bilerová, která vyrábí bylinkové sirupy a džemy, Pavel Krejčík, který se snaží propojit internetovou propagaci malých firem i studenti Milan Škoda a Jaroslav Bělohlávek, kteří vymýšlejí zcela nové formy zábavy

Je tento materiál příjemný?
Pro mě je velice příjemný, protože je hebký a hladký. A přitom je hodně pevný, což ovšem znamená, že se hůř stříhá a šije. Ale na nošení a dotyk není vůbec špatný.

Věnujete se tomuto druhu podnikání naplno?
Nyní se mu věnuji naplno v mém volném čase. Dělám to s přítelem, ale pomáhají i dodavatelé, kteří tašky šijí podle mého návrhu, vzoru a návodu.

Čím se ještě zabýváte?
Jsem rok vystudovaná architektka, mým povoláním je design bytů a kanceláří. Výroba předmětů z pásů byla koníčkem ke škole, nyní k práci.

Nebojíte se, že vám nápad někdo "vyfoukne"?
Obavy jsou, duševní vlastnictví se dá v Čechách obtížněji chránit. Ale jsme připravení a snažíme se proti tomu bojovat. Všechny tašky jsou označené copyrightem, naše značka je v procesním řízením pro registraci.

Postupně budete zřejmě spolupracovat s více vrakovišti. Nestoupne kvůli vašemu zájmu cena pásů?
Od doby, co jsme na trhu, jsou pásy pro vrakoviště čím dál tím cennější. Ale najdou se i zapálení pro naší věc, a s nimi je domluva mnohem jednodušší.