Pokud se najde kupec, dostane areál TechnoParku v Pardubicích nového majitele.

Pokud se najde kupec, dostane areál TechnoParku v Pardubicích nového majitele. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Technopark jde do rekordní dražby. Kdo má 182 milionů, může se hlásit

  • 2
Restart Technoparku na okraji Pardubic je na spadnutí. Čtvrtý týden v září ho čeká dražba. Podle dražebníků to bude největší letošní aukce v republice.

Titanic Technoparku se nepotopil, ale zatěžkaný dluhy doplul k aukci. Zatímco v Jihlavě nový technologický park za 420 milionů korun nedávno otevřeli, v Pardubicích jde podobný areál postavený za 450 milionů korun do dražby.

Aukce bude mimořádná. Vyvolávací cena totiž činí 182 milionů korun.

„S velkou pravděpodobností tak půjde o vůbec největší dražbu roku 2014. Čekáme zájem zahraničních investorů,“ řekl o chystané aukci pardubického Technoparku generální ředitel společnosti Naxos Jan Sachr. Firma je historicky největším dražebníkem v zemi a aukci zajišťuje.

Termínem licitování zvolila středu 24. září, místem pražskou aukční síň Sacre Coeur. Podle jejích zástupců se již objevili první zájemci, firma ale podrobnosti nesdělila. Ač je vědecký park v průmyslové zóně ve Starých Čívicích na okraji Pardubic symbolem krachu, obchodníci dokážou najít argumenty, jak z něj nálepku průšvihu sejmout a vyvolat zdání jeho perspektivy.

„Areál o rozloze více než 58 000 metrů čtverečních je zajímavý hlavně pro ty, kdo ukládají své finance do výnosových nemovitostí. Roční výnos Technoparku z nájmů představuje 16,5 milionu korun,“ uvádí Sachr. „A při nastaveném nejnižším podání, které je bez DPH 160 milionů korun, by se investice vrátily do 10 let,“ dodává.

Paradoxně až po krachu se Technopark podařilo z větší části naplnit. Pronajato je nyní zhruba 80 procent areálu. Působí v něm 16 nájemců, kteří se věnují lehké výrobě, skladování, výzkumu a administrativě. A Technopark má potenciál i k pronájmu dalších prostor. „Pravděpodobně přibudou i nové pronajímatelné plochy díky další výstavbě na volných pozemcích,“ řekl Jan Sachr.

To všechno mohou prostory nabízet díky konci platnosti podmínky, která jejich účel v minulosti omezovala. Technopark totiž už neslouží tomu, čemu sloužit měl. Kvůli podmínkám Unie, která do něj investovala 300 milionů korun, v něm směly nejméně pět let působit jen vývojové a inovační firmy, podnikatelský inkubátor měl sloužit jako zázemí pro začínající podnikatele.

Otevření Technoparku však vyšlo přesně na dobu začínající hospodářské krize a moc vhodných zájemců se nenašlo. Technopark slavnostně zahájil provoz v září 2008 a během několika let měl zaměstnat stovky vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. „Projektu jednoznačně chyběla lepší příprava,“ řekl o tři roky později tehdejší hejtman Radko Martínek.

Konkurs na majetek společnosti Technopark Pardubice vyhlásil soud na popud firmy Geosan před půldruhým rokem. Jenom této firmě dlužil společný projekt města, kraje a univerzity téměř čtvrt miliardy korun.