Politici chtějí rozšířit zástavbu do luk a polí. (Ilustrační snímek)

Politici chtějí rozšířit zástavbu do luk a polí. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Noví vládci Pardubic pustí stavbaře na zatím zelená místa

  • 27
Nové vedení pardubické radnice si ještě dva týdny musí počkat na oficiální nástup do funkcí. Přesto už nyní je jasné, že koalice ve složení ANO, ČSSD, TOP 09 a lidovců v novém územním plánu pustí developery do lokalit, kde se zatím stavět nemohlo.

Na konci minulého volebního období se pardubičtí politici několik měsíců hádali kvůli novému územnímu plánu města. Na jedné straně stálo končící vedení města, které hlásilo, že je třeba zamezit rozpínání zástavby do zatím zeleného okolí města a že je třeba využít plochy uvnitř Pardubic.

„Nekončící výstavba satelitů města neúměrně zatěžuje. Developeři totiž nepostaví školky, školy ani další infrastrukturu,“ říká stále ještě náměstek primátorky Michal Koláček, který má územní plán na starost.

Na straně druhé stál například lídr TOP 09 Jan Němec, který naopak bojoval za to, aby investoři mohli dostat více pozemků, na kterých se zatím stavět nemohlo. „Čím více ploch nabídneme investorům, tím levnější budou, a jak půjde cena dolů, tím budou Pardubice lákavější pro investory,“ říká Němec.

Tím, jak voliči rozdali před dvěma týdny karty, je jasné, že Pardubice se budou ubírat druhou cestou. Lídr vítězného hnutí ANO a budoucí primátor Martin Charvát má stejný názor jako Jan Němec, který svou TOP 09 přivedl i do nové radniční koalice. „S Honzou Němcem jsme se například na novém územním plánu shodli bezvýhradně,“ uvedl Martin Charvát.

Navíc se zdá, že pro rozšíření zástavby do luk a polí své hlasy dodá i sociální demokracie. „Budeme také prosazovat expanzivní rozvojový plán, který umožní využít potenciál města,“ uvedl budoucí náměstek primátora Jakub Rychtecký z ČSSD.

Hodně se zvětší například Dražkovice

 Zdá se tak jasné, že se například začne velmi rozpínat místní část Dražkovice. Právě jejímu rozšíření až na trojnásobek dnešní plochy chtěl náměstek Koláček bránit.

„Prapůvod sporů kolem územního plánu je třeba hledat v Dražkovicích. Městský obvod si objednal studii, která říkala, že obec by měla narůst na trojnásobek dnešního zastavěného území. Navíc tam vlastní pole Alois Rainberg, který by z nich rád měl parcely. Část zastupitelů je v přípravě této změny hodně aktivní. De facto jsme se při přípravě územního plánu pořád bavili o Dražkovicích,“ uvedl Koláček.

Naopak zastánci odlišné filozofie přípravy územního plánu vidí v okolí obce prostor pro rozvoj města. „Prosazujeme otevřený územní plán, aby se město rozrůstalo,“ uvedl Němec, který má stejný názor jako například politici z ODS. I ta tak může podpořit připravované změny svými hlasy, byť nakonec skončila v opozici.

V rámci vypjatých debat se hodně mluvilo také o možnosti zastavět zelenou plochu podél Hradecké ulice. Změna vedení radnice signalizuje, že se mezi Wonkovým mostem a univerzitou bude v budoucnu stavět.

„Na první pohled jsem si říkal, že to je nesmysl, ale na druhý jsem si říkal, proč by podél Hradecké ulice nemohl vzniknout normální městský bulvár. Nyní tam je pouze náletová zeleň a celé to území žádnou velkou kvalitu nemá,“ uvedl končící dlouholetý zastupitel Pardubic a architekt Miroslav Petráň, který také prosazoval více otevřený územní plán města.

Na jeho změně se dá velmi rychle vydělat. Vůbec nejlépe to jde tak, že se zemědělská plocha vyčlení v územním plánu jako místo pro zástavbu.

„Vezměte si, že metr čtverečný pole se za Pardubicemi prodává za nějakých 30 korun. Když by to byl pozemek určený pro výstavbu, tak jsme nad sedmi stovkami. To máte rozdíl zhruba sedm milionů na hektaru,“ říká bývalý náměstek primátorky Martin Bílek, který měl na radnici přípravu územního plánu na starost.

Jeho návrh dokončí pro radnici soukromá firma v prvním čtvrtletí roku 2015. Pak přijde na řadu schvalování v zastupitelstvu.