Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Je to nejhorší sezona hub za poslední roky, říká amatérský mykolog

  • 2
Tereza Martínková miluje houbaření už více než třicet let. Letos ale prožívá jednu z nejhorších sezon, ne-li tu vůbec nejhorší. „Zkoušela jsem vyrazit na různá místa a stále se mi nedaří. Mám pocit, že letos už to lepší nebude. Naposledy jsem našla pět hříbků, to není ani na polévku,“ říká pětačtyřicetiletá žena.

Ne zrovna ideální houbařské podmínky panují v celém Pardubickém kraji.

„Letošní sezona byla z mého hlediska jedna z nejhorších, co chodím a zajímám se o houby. Ke konci léta přišlo několik menších dešťů čili nějaká ta houba vyrostla, ale pouze jen na určitých místech. Houby rostly jen lokálně, nemůžu říct celoplošně. Zjistil jsem, že některé druhy ani letos nevyrostly anebo rostly v omezeném množství,“ říká amatérský mykolog Jiří Laštůvka.

A situace se nelepší ani v těchto dnech. Vyrazit s košíkem do lesa sice milovníci houbaření mohou, ale musí mít znalosti nebo štěstí.

„Lidé, kteří sbírají hřibovité druhy, mohou vyrazit kdykoliv a kamkoliv, kde si myslí, že by něco mohlo růst. Momentálně z hřibovitých druhů převážně roste hřib hnědý, sametový, kozák, klouzek,“ uvádí Jiří Laštůvka.

Jak dlouhá bude letošní houbařská sezona, se zatím neví, záleží to na tom, jak přijdou mrazíky. „Nyní začínají růst podzimní houby, které rostou až do prvních zámrazů. Poté nastane zimní pusto, přesto nemohu říct, že houby neporostou. I v zimě se dají nalézt zimní houby, jako je penízovka sametonohá, jidášovo ucho, hlíva ústřičná nebo kržatka zimní,“ vysvětluje Laštůvka.

Takové houbaření ale není zdaleka pro každého a ti, kteří vyrážejí hledat hnědé hlavičky, mají letos z větší části smůlu.

Kromě jedlých a chutných hub v lese ubylo i těch jedovatých. „Letos jsem vůbec neviděl muchomůrku zelenou ani jízlivou. Potkal jsem z jedovatějších druhů jen muchomůrku porfyrovou, citronovou, čepičatky, nějakého pavučince, nyní však roste větší množství lysohlávek,“ dodává Laštůvka.

V nynější sezoně se objevily i některé vzácnější druhy hub. „Letošní jaro bylo výjimečně bohaté na výskyt šťavnatky březnovky, která bývala do padesátých let celkem hojná, ale pak se z našich lesů téměř vytratila,“ říká Tereza Tejklová z Mykologického klubu Pardubice.

Mykologové objevili i další zajímavé druhy. „Vím, že kolegové v jižních Čechách našli v červnu ouško zvrásnělé, které má na území ČR pouze dvě lokality,“ dodává Tejklová.