Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic

Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Synthesia bude utrácet kvůli čistšímu vzduchu. Chystá celou miliardu

  • 0
Pro pardubické ovzduší je to nejlepší zpráva za poslední roky. Synthesia příští rok začne přestavovat svoji teplárnu, která je největším zdrojem znečištění ovzduší ve městě.

"Smlouva se sdružením firem Královopolská RIA IMOS Group je podepsána. Je to nejvýznamnější investiční projekt naší společnosti v tomto desetiletí. Synthesia vstupuje do první fáze ekologizace své teplárny v ceně jedné miliardy korun," uvedl vedoucí odboru marketing a komunikace chemičky Luboš Kopecký.

Čtyřicet procent ceny pokryje dotace z Unie a ze Státního fondu životního prostředí, zbývající část hradí Synthesia.

Teplárna v Synthesii

Energetický provoz, který zásobuje teplem společnost Synthesie a další provozy v jejím areálu, továrna asi před šestnácti lety zrekonstruovala a upravila pro spalování černého uhlí. Toho se ve třech kotlích a jednom záložním spálí ročně 200 tisíc tun. Ročně tak jde do ovzduší tři tisíce tun škodlivin, zejména oxidů dusíku a síry. Modernizací provozu dosáhne teplárna snížení jejich množství o tři čtvrtiny u oxidů síry, o třetinu u tuhých látek a o dvě třetiny u oxidů dusíku. Podstatou změny je instalace nového fluidního a plynového kotle, včetně odsiřovací jednotky, které nahradí dosluhující uhelné kotle v podnikové teplárně Zelená louka.

Teplárna chemičky, která zásobuje areál podniku teplem a elektřinou, je po elektrárnách v Opatovicích a Chvaleticích třetím největším průmyslovým znečišťovatelem ovzduší v kraji.

Přestavba jejích dvou kotlů, které dosud spalovaly černé uhlí, na plynový a fluidní a montáž odsíření spalin zbylých uhelných kotlů by proto měly ovzduší ve městě výrazně pomoci.

Množství oxidů síry klesne o tři čtvrtiny

"Je to pro Pardubice dobrá zpráva, která souvisí se zpřísňováním evropské legislativy. Mělo by se výrazně snížit množství oxidu siřičitého, oxidů dusíku i tuhých látek v ovzduší ve městě," uvedl ekolog a místostarosta čtvrti Svítkov Miroslav Rubeš.

Díky přestavbě teplárny by podle údajů chemičky mělo množství vypouštěných škodlivin oxidů síry klesnout o tři čtvrtiny, o třetinu u tuhých látek a o dvě třetiny u oxidů dusíku.

Právě s oxidem siřičitým měly v posledních letech Pardubice potíže. Nejvíce v roce 2012, kdy byly jeho imisní limity překročeny častěji, než kdekoliv jinde v republice. Potíže mohl činit lidem v roce 2012 i prach, který překročil čtyřiadvacetihodinový imisní limit více než třicetkrát. Na začátku roku 2012 dokonce Pardubice zažily týden smogové situace.

Zlepšení ovzduší by po uvedení nových kotlů do provozu měli pocítit obyvatelé města a zaznamenat měřicí stanice na Dukle a v Rosicích.

"Ale vzhledem k tomu, jak se zvyšuje znečištění od automobilů, by to mohla být i kompenzace, zejména u prachu a oxidů dusíku," upozorňuje Rubeš.

Stavět nové zařízení začne podnik podle Kopeckého už příští rok, akce potrvá tři roky. Čistšího ovzduší by se Pardubice měly dočkat v roce 2015 po zprovoznění kotle na zemní plyn.