Rekonstrukce teplárny v Synthesii zlepší kvalitu ovzduší na Pardubicku....

Rekonstrukce teplárny v Synthesii zlepší kvalitu ovzduší na Pardubicku. (28.7.2016) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Synthesia investovala skoro miliardu do teplárny, slibuje čistší vzduch

  • 1
Společnost Synthesia dokončila první fázi procesu, při kterém má dojít ke snížení emisních hodnot zejména u oxidů dusíku a síry, čímž by se měla značně zlepšit kvalita ovzduší v celém pardubickém regionu. Třífázový program má být zakončen kolem roku 2020, kdy má dojít k rekonstrukci turbín.

Téměř miliardu korun investovala společnost Synthesia do modernizace teplárny. Důvodů bylo více - vedle přísnějších emisních limitů, které platí od letošního roku, také technický stav výrobních článků. Zařízení z 50. a 60. let minulého století totiž dosud prošla pouze dílčí rekonstrukcí.

„Cílem projektu bylo prodloužení životnosti podnikové teplárny, která zajišťuje energiemi celý průmyslový areál SemtinZone, o minimálně dalších 25 let, a to při plnění přísnějších ekologických limitů,“ uvedl mluvčí společnosti Synthesia Luboš Kopecký.

Součástí byla instalace plynového kotle s novou plynovou přípojkou, fluidního kotle s linkou odsíření, skladovacího a dopravního systému biomasy a dále byly zrekonstruovány oba komíny teplárny.

„Od investice očekáváme snížení emisních hodnot, a to o 57 procent u oxidů síry, o 43 procent u tuhých látek a o 40 procent u oxidů dusíku,“ oznámil generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška.

„Velmi významná je i skutečnost, že plnění stanovených závazných emisních limitů se bude značnou měrou podílet na celkovém zlepšení kvality ovzduší v pardubickém regionu,“ doplnil Liška.

Bezpečnější a spolehlivější dodávky energií

Rekonstrukcí byly zároveň vytvořeny vhodné podmínky pro rozšíření palivové základny o ekologičtější paliva – zemní plyn a biomasu.

„Modernizace technologických celků teplárny také významně zvýší bezpečnost a spolehlivost dodávek energií, a tím i podmínky pro podnikání všech stávajících i budoucích spoluuživatelů průmyslového areálu SemtinZone,“ řekl Kopecký.

Synthesia

Přední evropský výrobce kvalifikované chemie působí na světovém trhu téměř celé století. V roce 1920 totiž v Pardubicích vznikla Československá akciová továrna na látky výbušné a o 8 let později byl v Semtíně založen sesterský závod Synthesia, který se zaměřil na anorganické produkty pro výrobu výbušnin. V dnešní době je společnost dodavatelem produktů do odvětví nátěrových hmot a tiskových barev, barviv pro textilní, papírenský a kožedělný průmysl. Společnost vyváží na vyspělé evropské trhy a do zámoří, kam směřuje více než tři čtvrtiny své výroby. Se svými více než 1 600 zaměstnanci se Synthesia řadí k největším zaměstnavatelům v pardubickém regionu. Areál SemtinZone, kde působí více než 100 společností, je vybaven železniční vlečkou, dvěma čističkami odpadních vod i chemickou kanalizací.

Největší investice v novodobé historii Synthesie byla připravována od roku 2011, kdy bylo vybráno technologické řešení a zpracován harmonogram postupné rekonstrukce podnikové teplárny. Zhotovitelem díla je sdružení firem Královopolská Ria a Imos Group, které ve výběrovém řízení zvítězilo s cenou 912,5 milionu korun.

První fáze je nyní připravena k finální kolaudaci. Souběžně se pracuje na druhé fázi, kdy dojde k výměně kotlů teplárny a zajištění plnění ekologických podmínek i po skončení přechodného období snižování emisí.

„Chceme instalovat ještě kotel na tuhá paliva, aby bylo zaručené, že alespoň jeden kotel bude vždy v provozu,“ řekl technicko-provozní ředitel společnosti Synthesia Tomáš Procházka. Předpokládané náklady na druhou část procesu jsou asi 650 milionů korun, které Synthesia bude hradit z vlastních zdrojů. Do zkušebního provozu by se nový kotel měl dostat v listopadu 2018.

„Celý program bude završen rekonstrukcí turbín, předběžně plánovanou na období kolem roku 2020,“ dodal Kopecký.