Letecký snímek areálu chemičky Synthesia v Semtíně

Letecký snímek areálu chemičky Synthesia v Semtíně | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vzduch bude čistší, Synthesia dá miliardu za lepší teplárnu

  • 3
Teplárnu v Synthesii čeká přestavba zastaralých kotlů. Miliardová investice sníží množství škodlivých látek, kterých energetický provoz každoročně produkuje tři tisíce tun. V Pardubicích také ubude oxidů síry a dusíku.

Největšími průmyslovými znečišťovateli ovzduší v kraji jsou elektrárny v Opatovicích a Chvaleticích. Jenomže na čistotu vzduchu v krajském městě má největší vliv daleko menší provoz: teplárna v Synthesii.

Ročně vypustí nad Pardubice skoro tři tisíce tun škodlivin. Teď svítá naděje, že produkce tisíců tun zplodin do ovzduší ustane.

Teplárna v Synthesii

Energetický provoz, který zásobuje teplem Synthesii a další provozy v jejím areálu, fabrika před patnácti lety zrekonstruovala a upravila pro spalování černého uhlí. Toho se ve třech kotlích a jednom záložním spálí ročně 200 tisíc tun. Ročně tak jde do ovzduší tři tisíce tun škodlivin, zejména oxidů dusíku a síry. Modernizací provozu dosáhne teplárna snížení jejich množství o tři čtvrtiny u oxidů síry, o třetinu u tuhých látek a o dvě třetiny u oxidů dusíku.

"Dobrou zprávou pro občany je, že existuje reálný plán, jak v dohledné době omezit spalování uhlí, a snížit tak únik škodlivin z teplárny do ovzduší. Počítá se s tím, že záložní kotel bude přebudován na spalování zemního plynu," uvedl Miroslav Rubeš, bývalý inspektor životního prostředí a místostarosta čtvrti Svítkov.

Dodal, že další z kotlů by měl být přestavěn na fluidní technologii spalování a vybaven zařízením na odsíření spalin.

"V letošním roce provedeme příslušná výběrová řízení, následovat bude projektová dokumentace za 45 milionů korun," uvedl generální ředitel Synthesie Dan Kurucz.

Mluvčí Synthesie Jaroslava Doležalová dodala: "Cílem je při předpokládaných investičních nákladech kolem jedné miliardy korun především snížení množství vypouštěných emisí, které vyvolaly změny zákonů, platné od roku 2015."

První kotle teplárna rekonstruovala před 15 lety

Zhruba před patnácti lety továrna čtyři kotle zrekonstruovala na spalování černého uhlí namísto dosavadního hnědého. Roční spotřeba černého a hnědého uhlí činí v současné době více než 200 tisíc tun.

Podstatou změny, která má přinést snížení škodlivin v ovzduší, je instalace nového fluidního a plynového kotle, včetně odsiřovací jednotky, které nahradí dosluhující uhelné kotle v podnikové teplárně Zelená louka. Díky tomu dojde ke snížení množství vypouštěných škodlivin o tři čtvrtiny u oxidů síry, o třetinu u tuhých látek a o dvě třetiny u oxidů dusíku.

"Na základě očekávaného přínosu projektu požádala Synthesia o dotaci z operačního programu Životní prostředí. Žádost v současné době posuzuje Státní fond životního prostředí a případné přidělení dotace by bylo velmi přínosné pro tento technicky i finančně velmi náročný projekt," uvedla Doležalová.

Zda se lidé v Pardubicích dočkají čistšího vzduchu, tak záleží na názoru hodnotitelů záměru. "Bude-li závěr tohoto hodnocení kladný, ekologizace teplárenského zařízení by mohla proběhnout již během následujících tří let," dodal Rubeš.