Hrad Svojanov střežil od 13. století hranici mezi Moravou a Čechami. Karel IV....

Hrad Svojanov střežil od 13. století hranici mezi Moravou a Čechami. Karel IV. ho zařadil mezi jedenáct nejvýznamnějších českých a moravských hradů, které neměly být nikdy prodány či zastaveny. | foto: Hrad Svojanov

Hrad Svojanov trhá rekordy návštěvnosti. Přitahuje víc než Litomyšl

  • 3
Hrad Svojanov překvapil ojedinělým nárůstem počtu návštěvníků. Zatímco před šesti lety do něj zavítalo 27 tisíc lidí za rok, loni už 47 tisíc. Už v roce 2011 přeskočil litomyšlský zámek a zařadil se mezi nejnavštěvovanější památky na východě Čech.

Čím vlastně gotický hrad tak přitahuje? Okouzlí i okolní příroda. Hrad Svojanov sídlí v krásném pomezí Čech a Moravy, jako z trojnožky shlíží ze svého ostrohu do kraje Pardubického, na Vysočinu i jižní Moravu.

Zážitek z výletu do jednoho z nejpůvabnějších koutů kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny může výletník násobit například zastavením v nedalekém malebném městě Bystrém, proslulém filmováním "všech dobrých rodáků" nebo na březích Vírské či Letovické vodní nádrže.

Kdy se (také) vydat na hrad Svojanov

6. - 7. července Královské slavnosti 20. července Festival akustické hudby

3. - 4. srpna Divadelní pouť

24.- 25. srpna Třicetiletá válka na Svojanově

21. - 22. září Hradní vinobraní

30. listopadu - 15. prosince Hradní advent

Poutavé pro oči i ducha je také blízké Jimramovsko či Kunštátsko a samozřejmě Polička s hradbami obepínajícími celé městské jádro. Tamní radnice je také majitelem hradu Svojanov.

Stará historie - včetně Přemyslovy vdovy

Vypravit se na Svojanov znamená navštívit raně gotický hrad, jeden z nejstarších u nás.

"Založil ho v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. k ochraně zemské obchodní stezky spojující Litomyšl s Brnem. Po smrti krále Přemysla hrad získala královna vdova Kunhuta, která zde žila se svým druhým manželem Závišem z Falkenštejna, ambiciózním šlechticem své doby," říká kastelán Miloš Dempír.

O někdejším významu hradu svědčí to, že ho král Karel IV. ve svém zákoníku Majestas Carolina zařadil mezi 11 nejvýznamnějších českých hradů, které neměly být nikdy prodány nebo zastaveny.

Novější historie - včetně propadlého bagru

Areál hradu koupilo město Polička v roce 1910. V padesátých letech ho převzal stát. Městu se hrad vrátil v roce 1992 při restituci. V posledních letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí a revitalizací.

Na podstatnou část oprav obdržel majitel dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Budovy dostaly nové střešní krytiny, fasády, péčí restaurátorů prošla okna a dveře. V interiérech byly obnoveny podlahy i omítky, prohlídkové okruhy získaly elektronické zabezpečení. Náhon byl proveden přesně podle dobové dokumentace.

"Studna byla naopak objevena neuvěřitelnou náhodou. Při provádění odvodňovacích drenáží se v jejím místě propadl bagr. Vzniklý prostor odhalil hlubokou kamennou studnu, ve spodních partiích vytesanou do skály," dodal Miloš Dempír.

Vymyká se odkazy na dobu empíru

Po rekonstrukci uvidí letošní návštěvníci ledacos, co ti předchozí uvidět ještě nemohli. Hrad je nyní co nejvíce uveden do stavu z poloviny 19. století, kdy poslední přestavbou v empírovém stylu získal nynější podobu.

Díky této přestavbě se vymyká ostatním památkovým objektům. Jenom na Svojanově se totiž zcela netradičně mísí dva stavební styly, gotika a empír. Jeden z prohlídkových okruhů představuje gotická sklepení pod palácem s mučírnou, jejíž host si může ověřit, zda by skřipec, klec pro nepoctivé obchodníky či pouliční děvy, rumpál nebo pranýř doporučil i pro odpykání trestu dnešních hříšníků.

Venkovní premiérou jsou rozsáhlé parkány

Zcela nově se návštěvníci mohou projít po terasách kolem paláce, odkud se otevírají pěkné pohledy na části hradu i do okolní krajiny.

Rozsáhlé parkány jsou otevřeny letos poprvé v historii hradu a nabízejí pěknou procházku vedle cesty hradními nádvořími, zahradou či oblíbeného výstupu na vrchol břitové věže. Ozdobou venkovního prostoru je slavnostní osvětlení břitové věže, paláce, domu zbrojnošů i vstupní budovy.

Milovníci modelů staveb si smlsnou

V podkroví domu zbrojnošů, který se jako výstavní prostor otevřel vůbec poprvé v historii hradu, je nyní umístěna sbírka 144 papírových modelů. Asi nejzajímavějším exponátem je model samotného hradu Svojanov, který je umístěn hned ve vstupní části a představuje současnou podobu hradu po provedení celkové rekonstrukce.

Mezi další dominanty výstavy patří například model zámku v Pardubicích, zámků Žleby, Hrádek u Nechanic, Červená Lhota nebo hradů Karlštejn či Rožmberk. Výstava modelů potrvá do konce října 2013. V bývalé ratejně je možné zhlédnout stálou výstavu obrazů dlouholetého správce hradu Aloise Živného.

Slavnosti nejsou na hradě nijak výjimečné

Romantický hrad Svojanov je oblíbeným místem konání nejrůznějších kulturních akcí, šermířských vystoupení, jarmarků s ukázkami řemesel, koncertů i divadelních festivalů, tyto akce nezřídka provází nabídka gastronomických specialit tradiční české kuchyně.

Hosty také láká ubytování v dobově zařízených pokojích. Řada dětí sem při školním výletě či s rodinou míří strávit příjemné chvíle rytířské zábavy, zážitkem pro ně jsou i voliéry s dravými ptáky.

O návštěvníky nebývá nouze ani mimo letní sezonu. Hrad je pro návštěvníky otevřen i v listopadu a prosinci. K nejbližším letním akcím patří o prvním červencovém víkendu Královské slavnosti a o dva týdny později Festival akustické hudby. První srpnový víkend přiláká hrad účastníky Divadelní pouti.