Návrh Jakuba Paděry má ve svém středu hranol, pod nímž se nacházejí rozmístěná písmena tvořící název města. | foto: Město Svitavy

Svitavy chtějí vylepšit kruhový objezd, policie může záměr zhatit

  • 5
Klubíčka, nebo rozházená písmena? Svitavy chtějí ozvláštnit okružní křižovatku. Vítěze mají vybrat obyvatelé, definitivní povolení však budou muset dát policisté.

Cesta od Brna by ve Svitavách už brzy nemusela končit nudnou kruhovou křižovatkou uprostřed města. Svitavská radnice zkraje roku vypsala studentskou soutěž, ze které měl vyjít vítězný návrh podoby frekventované křižovatky silnic I/34 a I/43.

Do soutěže se nakonec přihlásilo 18 soutěžících s 19 návrhy, z nichž hodnotící porota vybrala dva nejzdařilejší výtvarné modely. O tom, zda budou řidiči v budoucnu objíždět ocelová klubíčka symbolizující textilní tradici města, nebo čtyři metry vysoký hranol zapíchnutý v zemi s „rozházenými“ písmeny z názvu města, rozhodnou nakonec sami obyvatelé.

„Chtěli bychom obyvatele města nechat hlasovat do konce června na webu města a u prodejny na náměstí, kde jsou oba 3D modely vystaveny,“ řekl starosta Svitav David Šimek k dvěma návrhům od studentů ze Střední školy vizuální tvorby z Hradce Králové.

Parní lokomotiva neprošla

Město sice nechává budoucí podobu křižovatky na lidech, konečné slovo však bude mít policie. A ta už svitavskou radnici před nedávnem varovala, že na zelený kruh o průměru 30 metrů leccos umístit nejde.

V rámci oslav 760. výročí založení města a 120 let železnice Svitavy-Polička chtělo vedení města ve spolupráci s Muzeem starých strojů v Žamberku umístit doprostřed křižovatky parní lokomotivu. Plán však kvůli bezpečnosti nevyšel.

„Nejdřív nám policie řekla, že lokomotiva tam nemá co dělat. Pak celou věc znovu posoudili a lokomotivu nám povolili, ale trvali na náspu, aby nestála na stejné úrovni jako komunikace. Z bezpečnostních důvodů by musela stát metr nad terénem. Po propočtení dalších nákladů jsme se rozhodli, že do toho nepůjdeme,“ uvedl starosta.

Na finální přeměnu podoby kruhového objezdu má město v rozpočtu připravený milion korun. Konečná cena to podle starosty Šimka být nemusí.

„Myslím si, že to stačit nebude. Sami autoři díla nevědí, kolik by realizace díla stála. Chceme si nechat od architekta udělat finanční odhad,“ doplnil Šimek. Vedení města počká nejdříve na vyjádření policie, zda stavbu povolí.

„Dokud nebudeme mít v ruce její vyjádření, necháme lidi klidně dál hlasovat. Může dojít k situaci, že veřejnost vybere jeden z návrhů, ale policie ani jeden z návrhů kvůli bezpečnosti nepovolí,“ dodal starosta.