Vizualizace projektu „Šance“ – zařízení pro sociálně vyloučené osoby. | foto: MěÚ Svitavy

Desítky bezdomovců mají šanci vrátit se do společnosti, rozhodly Svitavy

  • 7
Svitavy mají v plánu pomoci bezdomovcům. Chtějí pro ně vybudovat nové zařízení za 14 milionů korun, díky kterému se mají dostat z ulice zpět do společnosti.

Počet bezdomovců roste, města se je většinou pokoušejí uchránit před mrazy, dát jim najíst, ale dál zpravidla nejdou. Radní ve Svitavách nyní chystají ambiciózní plán, kterým chtějí dát bezdomovcům šanci začít znovu. Hodlají pro ně vybudovat komplex kontejnerového bydlení, ve kterém se budou znovu učit žít.

„Před patnácti lety žilo ve Svitavách tak deset patnáct bezdomovců, dnes jich je padesát. My je všechny nedostaneme z ulice, ale když něco nezačneme dělat, bude jich tu za chvíli sto padesát. Společnost tento problém podceňuje,“ uvedl Erich Stündl z Městského úřadu ve Svitavách, který má na starosti prevenci kriminality.

Dalo by se říct, že nové zařízení pro bezdomovce s nízkoprahovým centrem, noclehárnou a azylovým domem má fungovat pomocí metody cukru a biče. Například ti, kteří zvládnou dodržovat jen minimální pravidla, dostanou šanci v nízkoprahovém centru.

„Budou tam sprchy, bezdomovci se tam budou moci ohřát a sednout si. Ale na lavice si nepůjde lehnout. To proto, aby je to nutilo něco dělat. Chceš se slušně vyspat? Pak musíš něco udělat pro to, aby ses posunul do noclehárny,“ popisuje Stündl.

Nejúspěšnější získají dočasně i byt

Kdo bude ochoten na pravidla města přistoupit, dostane se do noclehárny nebo až do azylového domu, kde lidé najdou i jisté soukromí. Otevře se jim také šance s pomocí sociálních pracovníků sehnat práci. Radnice uvažuje i o tom, že z dosavadního azylového domu udělá zařízení, ve kterém by ti nejúspěšnější mohli na přechodnou dobu získat i byt.

Ovšem otevřená bude i cesta opačným směrem. Z lepšího typu zařízení do horšího nebo až zpět na ulici.

„Nic takového v republice není. Když jsme to představili ministryni Michaele Marksové při její nedávné návštěvě, byla nadšená,“ uvedl starosta Svitav David Šimek.

Stavba má vyrůst nedaleko nádraží v místě, které není daleko od centra Svitav, ale zároveň v okolí nežije mnoho lidí. Nové zařízení bude vybudováno ze zateplených stavebních buněk.

Devadesát procent z potřebných 14 milionů korun chce město získat z dotace, o kterou letos požádá. „Věříme, že podporu získáme. Ambice máme vysoké, protože se domníváme, že připravujeme systematické řešení vážného problému,“ sdělil Šimek.

Svitavy se už řadu let snaží o pomoc lidem z nejnižších pater společnosti. V roce 2013 například otevřely šest takzvaných tréninkových bytů, kde se především ženy z azylového domu pro matky s dětmi cvičí v disciplíně zvané normální život. Pokud uspějí, mohou se za dva roky přesunout do městského bytu.

Výsledky podle Ericha Stündla nejde zobecnit. Někomu se nový život podaří nastartovat, jiným ne. „Asi třetina lidí musela z těchto bytů odejít,“ podotkl.

Kolik žije bezdomovců v jednotlivých městech či dokonce v celém Pardubickém kraji, lze jen odhadovat. Sčítání lidu v roce 2011 se poprvé zabývalo zjišťováním počtu bezdomovců, ovšem jen té skupiny, která chodí do sociálních zařízení, jako jsou azylové domy nebo domy na půli cesty. V kraji tehdy bylo 537 takových bezdomovců.

Mezi kraji byl v Pardubickém zjištěn pátý nejvyšší podíl bezdomovců. Ze správních obvodů obcí jich nejvíce bylo na Českotřebovsku (0,29% podíl na obyvatelstvu) a na Svitavsku (0,25 %).

Bezdomovcům více než kterékoliv jiné skupině hrozí násilná smrt. Naposledy veřejností otřásl případ dvou sedmnáctiletých mladíků, kteří loni v srpnu umučili v Pardubicích pětapadesátiletého bezdomovce, jenž ležel na lavičce u autobusového nádraží. Soud jim před Vánoci uložil 7,5 roku odnětí svobody. Od roku 2010 šlo už o čtvrtou vraždu bezdomovce přímo v Pardubicích.