Kaple zasvěcená svaté Anně se nachází na scestí ulic Svitavská a Údolní ve...

Kaple zasvěcená svaté Anně se nachází na scestí ulic Svitavská a Údolní ve Svitavách - Lánech. Vysvěcena byla 18. května 1891. | foto: děkanát Svitavy

Vyhnanec zachránil kapli a odkryl tajemství, které bylo všem na očích

  • 8
Stačil jediný dopis z Německa, 2 100 eur a ještě donedávna poničená kaple svaté Anny ve Svitavách z konce 19. století začíná vypadat jako dřív. Už loni se na ni vrátily mramorové desky se jmény lidí, kteří padli v první světové válce. Celá desetiletí byly všem na očích, ale nikdo si jich nevšiml.

Zasloužil se o to Alois Czepan z německého Ettlingenu, který se narodil v sousedství kaple svaté Anny v tehdejší obci Čtyřicet Lánů. Stejně jako většina obyvatel musel po druhé světové válce opustit dnešní Svitavy.

Když zjistil, že kaple je po mnoha desítkách let ve velmi špatném stavu, napsal v roce 2009 svitavským radním dopis a poslal 2 100 eur na opravu kaple.

Samotný dar by mnoho nezmohl, ale díky němu se záchrana stavby rozjela.

Město letos za zhruba 500 tisíc korun opravilo střechu s věžičkou a dřevěné prvky, když dvě stě tisíc získalo od Česko-německého fondu budoucnosti, padesát tisíc korun od Pardubického kraje a použilo i zbývající peníze od Aloise Czepana.

Muž prozradil, kde jsou mramorové desky

Právě Czepan radním v dopise prozradil, že mramorové desky se jmény padlých obyvatel - německých i českých - jsou ukryty na nečekaném místě. Na kapli byly připevněny obráceně, tedy nápisy ke zdi.

"Celá desetiletí jsme chodili okolo. Mysleli jsme, že to jsou nějaké výplně oken," říká vedoucí odboru školství Městského úřadu ve Svitavách Jiří Petr.

Když Němci museli po válce odejít, desky jednoduše otočili a nikoho z nových obyvatel nenapadlo pátrat po tom, co na kapli visí.

"Když se desky odkrývaly, stačilo vyhnat pavouky, vymést pavučiny, desky jsou naprosto zachovalé, úplně se leskly," uvedl Petr.

Pracovníci svitavského děkanátu na deskách našli čtyři dlouhé sloupce českých a německých jmen, mužů i žen, oddělené roky 1914 až 1918.

Dle dostupných informací se jedná o jména obyvatel tehdejších Čtyřiceti Lánů, Čechů i Němců, kteří padli v první světové válce.

Opravy kapličky budou pokračovat, stavba dostane příští rok novou omítku.