LED diodové osvětlení v Husově ulici v Pardubicích je možná trochu chladné a...

LED diodové osvětlení v Husově ulici v Pardubicích je možná trochu chladné a někomu nemusí být jeho bílá barva příjemná, nicméně pro chodce, cyklisty i řidiče je nyní tato část města bezpečnější. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Světelný smog měst mění barvu. Oranžovou začíná nahrazovat bílá

  • 12
Klasické žárovky, anebo dražší úsporné? Trochu podobné dilema, které řeší každá domácnost, stojí i před městy. Většina starostů je konzervativní podobně jako české domácnosti a zavádí modernější LED svítidla pomalu. Litomyšl se je rozhodla použít najednou skoro všude.

Jsou dražší, ale úspornější, měly by vydržet déle a podle odborníkům jim patří budoucnost.

Úsporná LED svítidla veřejného osvětlení s jejich jasným bílým světlem města zavádějí přesto velice opatrně. Jsou vidět na přechodech pro chodce, v ulicích zatím jen ojediněle. Hlavní důvod? Jsou drahé.

Pardubice instalují LED diody už pět let, loni se objevily na Husově ulici, letos na třídě Míru a na řadu přijde ještě ulice Palackého nebo Za Pasáží. I Chrudim moderní technologii kupuje postupně, především do ulic, které opravuje - nyní do lokality pod nádražím.

„Výměna v celém městě by stála 40 až 50 milionů korun,“ řekl Petr Kopecký, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje na chrudimské radnici.

Přesto se v desetitisícové Litomyšli nyní rozhodli provést výměnu svítidel veřejného osvětlení najednou. V březnu začalo v ulicích zářit zhruba tři sta kusů LED svítidel. Celkem bude vyměněno přes dvanáct set svítidel s uváděnou životností až 25 let.

Navíc investici díky takzvané metodě EPC zaplatí soukromá firma. Výměnou za to, že v dalších deseti letech získá od města peníze ušetřené díky modernějším technologiím. Po této době už by Litomyšl měla jen šetřit.

„Město neinvestuje nic, pouze se to platí z úspor plus nějaké procento z úroků, které si firma musela brát,“ uvedl místostarosta Litomyšle Michal Kortyš.

Nově nasvícen je průtah městem i křižovatka u autobusového nádraží. Firma má současně za úkol šetřit energii v základních školách, sportovní hale či například v budovách městského úřadu.

Bílé světlo, které už nebude svítit do nebe

Existují ale i kritické hlasy. Upozorňují, že město v noci mění svůj vzhled. „Svítí o trochu víc než je potřeba, připomíná to přesvícené sjezdovky v Krkonoších,“ uvedla na facebooku tamního městského zpravodaje Hana Klimešová.

„Vjem bude možná trochu jiný, světlo svítí žlutě, teď bude bělejší a bude svítit spíše na chodník než kolem dokola,“ řekl Kortyš.

„V barvě světla je rozdíl. Na komunikacích je nicméně bílé světlo přirozenější, bližší světlu dennímu,“ uvedl Eduard Paulík z firmy D-energy, která v Litomyšli výměnu provádí. LED svítidla ovšem neosvětlují tolik domy a právě proto Litomyšl například na náměstí zachová žlutooranžová světla historických lamp.

Výrobci LED svítidla dnes nabízejí větší škálu barev a také neplatí, že světlo musí být chladné. Záleží na výběru. Kortyš připomíná, že změny ocení lidé, kteří rádi sledují noční oblohu.

„Nebude se už vytvářet světelný smog, který je často kritizován,“ uvedl.

Je otázka, zda se k Litomyšli přidají i další města a obnoví veřejné osvětlení najednou. Zdá se, že zatím spíše ne. Odborníci totiž vyzývají starosty k opatrnosti a připomínají, že každým rokem může být technologie LED diod lepší a svítidla levnější. Soudí také, že by se ke změnám měli vyjadřovat i architekti.

„Do obcí přijíždějí obchodníci, kteří starostům nutí nějaká svítidla. Ti vidí jen výrazné úspory energie, ale už se na veřejné osvětlení v obci nedívají jako na celek. Technici sice dokáží spočítat a dodržet normy, ale už nedomyslí, jak se bude žít lidem v obci,“ uvedl před časem Petr Žák z Katedry elektroenergetiky ČVUT v Praze.

Moravská Třebová před časem provedla obnovu veřejného osvětlení s pomocí soukromé firmy podobným způsobem jako Litomyšl. Nicméně si nepořídila LED diody, ale moderní klasiku - sodíkové výbojky. „LED svítidla jsou drahá, deklarovaná dlouhá životnost není vyzkoušená a mají užší kužel svitu,“ uvedl místostarosta Moravské Třebové Pavel Brettschneider. To zjednodušeně řečeno znamená, že sloupů veřejného osvětlení by muselo být víc.

Obchodníci nabízející plošnou výměnu klasických svítidel za diody nepochodili ani v Chrudimi. „Máme oprávněné pochybnosti, že by se náklady na tuto investici zaplatily z úspor energie. Bereme to jen jako možnost do budoucna,“ řekl Petr Kopecký.

Služby města Pardubic chtějí pokračovat v postupném zavádění moderního osvětlení s tím, že se investice může v některých příkladech poměrně rychle vrátit. Jako například v Husově ulici.

„Díky úspoře elektrické energie a optimalizací počtu stožárů je návratnost investice spočítána na sedm let,“ uvedla mluvčí Služeb města Pardubice Světlana Pozníková.

,