Letecký pohled na letní stadion, ČEZ Arenu a Wonkův most v Pardubicích

Letecký pohled na letní stadion, ČEZ Arenu a Wonkův most v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Závěry studie za milion: Fotbalový stadion nechte, stavte hotel

  • 16
Co s lokalitou u arény? Buď luxusní rezidenční čtvrť, nebo multifunkční areál včetně fotbalového stadionu. V každém případě ale hotel. Tak by se daly shrnout rady, které za milion radním dala společnost KPMG.

Už dlouhé roky politici z vedení pardubické radnice přemýšlejí o tom, jak naložit se zchátralým Letním stadionem a celkově zpustlým prostorem mezi ČEZ Arenou a Tyršovými sady.

Zatím ovšem k ničemu nedošli, byť se v těchto dnech alespoň zbavují nepotřebného torza nikdy nedostavěné sportovní haly. Demolice navíc má potkat i nedaleká bývalá jatka. Ovšem čím nevzhledné stavby a zničený fotbalový stadion nahradit?

Dnešní vzhled letního stadionu u arény pouze hyzdí centrum Pardubic. Tribuny se rozpadají.

Radní požádali o radu firmu KPMG, která pro ně zpracovala hned pět variant, jak s cenným místem v centru města naložit.

"Strategická studie KPMG doporučila dvě varianty rozvoje této lokality. Ve hře je vybudování multifunkčního objektu s fotbalovým hřištěm i vznik rezidenční zóny, která však se zachováním letního stadionu nepočítá," uvedl mluvčí magistrátu Šimon Hradní.

Studii nyní posoudí zastupitelstvo

Zastupitelé města v dohledné době dostanou materiály na stůl a budou mít za úkol vybrat ideální budoucnost letního stadionu a jeho okolí.

"Autoři studie nám představili pět variant, jak lze území kolem letního stadionu rozvíjet. Území posuzovali především z hlediska možností jeho využití, potřebných investic a jejich návratnosti," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Autoři dokumentu zároveň městu doporučili, co by měli vybrat.

A možná trochu překvapivě vůbec nejvýše staví tu variantu se zachováním fotbalu na jeho místě. "Nejlépe studie hodnotí variantu s multifunkčním objektem, který řeší parkování, letní stadion, třetí lední plochu a je obestavěn komerčními a kancelářskými objekty," doplnila primátorka.

Hotel je v plánu v každé posuzované variantě

Všech pět variant pak počítá s vybudováním hotelového komplexu s wellness a kongresovým sálem. Tím by se využil prostor areálu bývalých jatek, torza haly ČSTV a sousední prázdný pozemek. Na radnici se byl dokonce už ptát jeden ze zájemců o stavbu hotelu. Pražská společnost Labartt by na místě torza ráda postavila na 17 tisících metrech čtverečních čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji. Zmíněná firma by hotel stavěla jako developer, který pak stavbu prodá hotelovému řetězci.

"Zatím jsou mezi zájemci čtyři celosvětové hotelové řetězce, ovšem brzy se nejspíše přidají další," uvedl náměstek primátorky Michal Koláček.

Využití našla studie firmy KPMG i pro pozemek u křižovatky Sukovy třídy s ulicí U Stadionu sousedící s Tyršovými sady. Zde by mohlo vzniknout seniorské bydlení.

"Další krok je na zastupitelích. To oni musí posoudit, co a v jakém časovém horizontu chtějí. Chceme pro ně uspořádat seminář na toto téma, aby se rozhodovali na základě detailní znalosti a porozumění této problematiky. Toto téma bez pochyb vzbudí vlnu diskusí mezi veřejností i politiky, proto nechceme nic podcenit," řekla Fraňková.

Opozice kritizuje cenu i účel studie

Její úřad si studii objednal na konci loňského července a zaplatil za ní 820 tisíc korun bez daně. Za peníze daňových poplatníků tak vznikl další dokument, jehož využití je ve hvězdách. Takovou praxi už dlouhodobě kritizuje opozice.

"Neustále se na radnici vytvářejí nějaké studie a plány, které nás stojí obrovské peníze. Bohužel máloco se poté převede do reality," říká zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Ale primátorka rozhodnutí zadat studii hájí tím, že město právě pracuje na tvorbě nového strategického a územního plánu, ve kterém zmíněné území hraje klíčovou roli. "Teď bychom měli vědět, jak výhledově, třeba v horizontu několika let, chceme s tímto prostorem naložit," říká Fraňková.

Ovšem i vznik klíčových dokumentů opozice podrobuje zdrcující kritice. "Radnice nekoordinuje tvorbu hlavních plánovacích dokumentů. Vedle sebe vznikají nový územní plán a strategický plán města. Očekával bych, že budou vytvářeny ve shodě a postupně," dodal Petr Klimpl.

Ať už zastupitelé zvolí jakoukoliv variantu rozvoje území nedaleko centra Pardubic, nebude finančně možné, aby město platilo stavbu tak velkého projektu ze svého rozpočtu. Bude se tedy hledat klíčový soukromý investor.

"Může se jednat o několikamiliardovou investici. Je proto nutné počítat se vstupem soukromého investora do tohoto projektu, případně i s jeho etapizací," dodala pardubická primátorka s tím, že návratnost investic je 15 let.