Student letohradského gymnázia a mladý vědec Aleš Stejskal | foto: Michal Klíma, MAFRA

Student s usměrňovačem nanovláken soutěží s vrstevníky v USA

  • 0
Student letohradského gymnázia Aleš Stejskal odletěl bojovat s mezinárodní konkurencí do amerického Houstonu. Mladý vědec tam vezl svůj vynález, přístroj pro usměrňování nanovláken, jehož funkce demonstruje na maketě se součástkami ze stavebnice Merkur.

"Prvák" Stejskal s projektem nejprve uspěl v krajské soutěži Amavet, která ho katapultovala na mezinárodní soutěž I-SWEEP za oceánem.

"Je nás tam z Čech pět vítězů. Loni bylo v Houstonu 800 projektů, což čítá až 1000 studentů. Na některém projektu pracují týmy studentů," uvedl Stejskal.

Konkrétní cíle si šestnáctiletý mladík neklade. "Jde hlavně o zkušenosti," říká student. Do Ameriky prý musel vypilovat ještě některá odborná slovíčka, ale domluvím se bez problémů..

V Houstonu však nepobývá naposled. Stejskal obsadil před týdnem s projektem 2. místo v národním projektu soutěže vědeckých projektů mládeže Expo science Amavet. Díky stříbru bude reprezentovat Českou republiku na prestižní vědecké soutěži středoškoláků s názvem INTEL ISEF v roce 2012.

"Alešův úspěch je o to cennější, že mezi účastníky byl nejmladší," řekl ředitel soukromého gymnázia v Letohradě Vratislav Šembera.

Když se koníček stane vědou

Celý minulý rok jezdil Stejskal o víkendu do dolnodobroučské firmy Contipro testovat nanovlákna. Stal se vlastně nejmladším vývojářem ve firmě, která se zabývá tím, co má přinést revoluci nejen v medicíně, ale i elektronice, automobilovém průmyslu nebo třeba ochranných pomůckách.

8. dubna 2011

Šestnáctiletý vědec sledoval usměrňování nanovláken, která se vyrábí metodou elektrostatického zvlákňování pomocí elektrického pole.

"Zabýval jsem se různými metodami zvlákňování, zkoumal jsem úspěšnost jednotlivých typů vláken, jejich průměr a okolní vlivy. Mohl by to být nosič pro léčivou látku, která se nanese na místo přetrženého svalu," říká mladý badatel.

Do Ameriky se na čtyřdenní soutěž podívá jako druhý student z kraje po Filipu Naiserovi, který loni bodoval se systémem, který dokáže ovládat počítač pomocí pohybů oka. (více o jeho projektu čtěte zde)