Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Střední školy v Chocni se sloučí, protesty ředitele nepomohly

  • 5
Jaromír Doležal stojí už přes dvacet let v čele jedné z největších škol v kraji. Nyní se však má Střední škola cestovního ruchu v Chocni slučovat s tamní obchodní akademií. Ředitel se s rozhodnutím krajských zastupitelů nevyrovnal a poslal své žáky do ulic sbírat podpisy. Marně.

Střední škola cestovního ruchu v Chocni na konci června zanikne. Krajští zastupitelé o tom rozhodli ve čtvrtek. Šlo v podstatě už jen o formalitu. Doležalovy protesty je nepřesvědčily.

Doležal je roztrpčen, že se za něj vedení Chocně nepostavilo. "Postoj města je pro naši školu ohromným zklamáním. Všechny kolegy překvapilo, jak k naší škole přistoupilo," posteskl si.

Sloučení se pokoušel zabránit. Mezi lidi v Chocni poslal své studenty sbírat podpisy pod žádost krajským zastupitelům, v níž argumentuje, proč je jeho škola lepší než Obchodní akademie. Pod žádost zastupitelům sehnal téměř čtyři tisíce podpisů

"Chápu, že bojuje za svoji školu, ale myslím, že jeho aktivity překračují férový boj. Také bych mohl studentům říci, že je naše škola ohrožená a půjdou za ni bojovat. V 16 letech je každý snadno ovlivnitelný, ale nedělám to," říká ředitel Obchodní akademie Jaroslav Studnička.

Konfrontační způsob podle něj ničemu nepomůže. Jenže Doležal si stojí za svým. "Víme, že do nového subjektu přinášíme mnohonásobně více pozitiv. I přes úbytek vycházejících žáků ve vybraných oborech škola zaznamenává až několikanásobný převis přihlášek ke studiu," napsal krajským zastupitelům.

Ubývá školáků, proto se slučuje

Do soupeření obou choceňských škol vstoupili také choceňští politici. Ačkoli v minulém období byl ředitel Doležal zastupitelem města za ODS, letos ho radní za tuto stranu nepodpořili.

"Nechci se k tomu přes média vyjadřovat. Pan ředitel je uražený, nepochopil, že bude méně žáků a je třeba splynutí škol udělat co možná nejcitlivěji. Očerňuje nás a já to dělat nebudu," řekl starosta Chocně Miroslav Kučera.

Pro sloučení školy cestovního ruchu s obchodní akademií se Pardubický kraj rozhodl kvůli úbytku středoškoláků. Vznikne tak Obchodní akademie cestovního ruchu.

Doležal se s tímto krokem nesmířil z několik důvodů. Jeho škola je několikanásobně větší, podle něj je progresivnější, je o ni větší zájem, pozvedla město a tak dále. "Do města jsme přinesli majetek ve výši téměř 100 milionů korun. Domov mládeže, umělý povrch na fotbalovém stadionu, vybudování moderních gastronomických učeben a atletický stadion," vyjmenoval Doležal.

Obě školy sídlí v architektonicky významných budovách

Doležal teď bojuje alespoň za to, aby sídlo nově vzniklé školy bylo v "jeho" neorenesanční budově na Tyršově náměstí. "Jedná se o nejcennější budovu ve městě," zdůraznil Doležal.

Jenže zajímavou architektonickou budovou se může pochlubit také Obchodní akademie. Jejím autorem je akademický sochař Čeněk Mužík. "Nedá se říci, že by jedna budova byla cennější," řekl historik Orlického muzea v Chocni Michal Hofman.

Nejde ale Doležalovi hlavně o to, aby zůstal ředitelem, když od roku 1990 byl zástupcem a posledních jedenáct let šéfem školy? "Ne, tak to rozhodně není. Jde mi o moje studenty," řekl.

Doležal byl dřív úspěšným cyklistou. V roce 1974 vybojoval ve čtyřkilometrovém cyklistickém závodě družstev na dráze v Montrealu bronz.