Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Střední školy čeká vlna konkurzů na ředitele. Zatím se nedemonstruje

  • 0
Loni si politici v Pardubickém kraji vyzkoušeli, jak připravit konkurz na místa ředitelů 54 středních škol. Nebýt demonstrace studentů za ředitelku Gymnázia Dašická, šlo by to jako po másle. Teď zahájili druhou vlnu konkurzů.

Milan Hrdlička je ředitelem holického gymnázia už sedm let, ale od konce června si chce užívat té, jak sám říká, příjemnější stránky našeho školství.

Bude jen učit a do konkurzu, při němž by mohl obhajovat svůj post na dalších šest let, se nepřihlásil.

"Je mi 63 let a jít do dalšího šestiletého období nechci," uvedl.

Představuje výjimku. Konkurz se týká patnácti škol a většina dosavadních ředitelů si přihlášku podala.

A teď zažívají asi něco podobného jako maturanti o svatém týdnu. O výběrovém řízení se někteří dokonce zdráhají mluvit. "Není to tajné?" odpověděl ředitel jedné střední školy na otázku MF DNES, zda se přihlásil do konkurzu.

"Přihlásila jsem se, protože za šest let jsme něco dokázali, ráda bych v tom pokračovala," uvedla ředitelka litomyšlského gymnázia Ivana Hynková s tím, že víc to komentovat nebude.

Ve školství se skoro každý obává něco říct, aby si nepopudil politiky, kteří mají rozhodující slovo.

Ředitelce nepomohla ani demonstrace studentů

Loni si ředitelka pardubického gymnázia Dašická Jitka Svobodová v MF DNES před konkurzem trochu posteskla, že musí svůj post obhajovat, i když má její škola úspěchy.

Hledá se ředitel...

- Gymnázia v Holicích, v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě - Střední školy zemědělské Chrudim - Střední odborné školy Lanškroun - Střední odborné školy elektrotechnické a strojní Pardubice - Průmyslové střední školy Letohrad - Středního odborného učiliště zemědělského Chvaletice - Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí - Střední zdravotnické školy Svitavy - Odborného učiliště Chroustovice - Speciální školy v Bystrém a Pardubicích, školy při Hamzově odborné léčebně, Základní školy praktické v České Třebové a Centra celoživotního vzdělávání Vyjádřete se! Je správné, že Pardubický kraj organizuje plošná výběrová řízení na ředitele škol?

"Nedá se nic dělat, určitě se do konkurzu přihlásím. Mrzelo by mě, kdybych musela skončit," uvedla.

A pak u výběrové komise v prvním kole pohořela a nepomohla jí ani petice a demonstrace, kterou studenti na její podporu uspořádali před krajským úřadem.

Novela školského zákona sice plošné konkurzy neukládá, krajští politici se přesto rozhodli dlouholeté šéfy středních škol výběrovému řízení podrobit.

Pardubický kraj vyhlásil první vlnu výběrových řízení vloni, kdy v 54 konkurzech své posty obhájilo 37 dosavadních ředitelů. Teď přichází na řadu dalších patnáct škol a kolem dvaceti zbyde na příští rok.

Plošné konkurzy zhoršují atmosféru ve školách

"Myslím si, že plošné konkurzy jsou zbytečné. Je to na úkor atmosféry v jednotlivých školách. Radní kraje si tím vytvořili prostor pro kádrování," uvedl opoziční zastupitel Ladislav Valtr z ODS.

O kádrování se sice hodně mluví, ale prakticky nelze dokázat. Jak usvědčit politiky, že ve výběrové komisi potopí někoho jen proto, že se jim znelíbil? Krajští politici takové praktiky kategoricky vylučují.

Zájemci o post ředitelů měli své přihlášky poslat do úterka. "V pátek máme první sezení výběrové komise a budou se otevírat obálky a příští týden bude komise zasedat třikrát," uvedla Jana Pernicová, krajská radní odpovědná za školství z ČSSD.

Ta tvrdí, že se konkurzy osvědčily. Nedomyšleným je podle ní fakt, že ředitel sice získává funkci, ale jen na šest let, a pak mu hrozí, že zůstane bez místa.

Ředitelům chybí existenční jistota

"Ukázalo se, že ředitelům nejsou povolovány půjčky, protože nemají existenční jistotu. Nyní se připravují takové změny zákona, díky kterým by ředitel byl po skončení funkce dál zaměstnancem školy," uvedla Pernicová.

Při konkurzech platí ve školách určitá nepsaná pravidla. Pokud dosavadní ředitel odchází, často se dohodne s pedagogy na svém nástupci a podpoří ho.

"Není mi lhostejné, kdo po mně přijde. Tomu, kdo jde do konkurzu, jsem pomáhal radami," uvedl ředitel holického gymnázia Milan Hrdlička.

Naopak jestliže je například ředitel úspěšný a oblíbený, zpravidla proti němu do konkurzu nejde nikdo z pedagogů. I proto dosavadní ředitelé škol v drtivém počtu případů konkurzy vyhrávají.

Jednu z výjimek představovalo právě loňské výběrové řízení na ředitele pardubického prestižního Gymnázia Dašická. Do druhého kola konkurzu šel kolega tehdejší ředitelky Jitky Svobodové, učitel Luděk Burian, a vyhrál jej.