Hřiště uzavřeno. Takovéto tabule by řada stěžovatelů na hluk dětí uvítala. (Ilustrační snímek)

Hřiště uzavřeno. Takovéto tabule by řada stěžovatelů na hluk dětí uvítala. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Strážníci řeší stížnosti na děti. Vadí, že si hrají venku a nejsou zticha

  • 306
Policie s nastupujícím létem řeší stále víc stížnosti lidí, kterým vadí, že si venku hrají děti a nejsou u toho zticha. Často se přitom ukazuje, že problémem není jejich chování, ale netolerance stěžovatelů.

„Jakmile se oteplí a lidé mají otevřená okna, stížnosti na děti rapidně stoupají. V letních měsících hlídky městské policie velmi často vyjíždí k prověření oznámení na hluk z dětských hřišť,“ říká mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová.

Tento týden například strážníci vyráželi do pardubické ulice K Polabinám, kde si oznamovatel stěžoval na skupinku dětí na hřišti. Prý je z hřiště slyšet rozbíjení skla a také údajně poškozují míčem auta.

„Strážníci na hřišti nalezli tři chlapce, kteří hráli basketbal. Ono údajné řinčení skla byl řetízek v basketbalovém koši. O poškození vozidel nemohla být řeč, protože hřiště se nacházelo v dostatečné vzdálenosti od zaparkovaných aut. Strážníci i přesto provedli jejich kontrolu, která byla s negativním výsledkem,“ uvedla mluvčí.

Další oznámení na tísňovou linku přišlo po desáté večer. Oznamovateli vadilo, že se ze školy ozývá křik dětí. Strážníci stížnost prověřili a zjistili, že ve škole nocují děti s učitelským dozorem.

„Žáci se mezi sebou pouze normálně bavili, žádný křik hlídka nezaznamenala,“ podotkla Klementová.

Kam tedy mají děti jít...

Podle ní stěžovatelé navíc blokují tísňovou linku 156, která je určená pro případy ohrožení života, zdraví nebo majetku.

„Lidé jen využívají toho, že je volání zdarma, stěžují si na hluk ze hřiště, který je naprosto běžný a tyto stížnosti jsou v naprosté většině případů neoprávněné,“ uvedla Klementová.

Podotkla, že když si ona v dětství hrála venku, nepamatuje, že by na ni někdo křičel, aby byla potichu, natožpak aby kvůli tomu někam volal. Situace dětí ve městech se tak podle ní zhoršuje.

„Dítě na ulicích ve městě je chudák. Nemá si kde hrát a i když si hraje na hřišti, které je k tomu určené, vždycky to bude někomu vadit a bude posílat stížnosti, že nechce, aby si tam ty děti hrály. Kam mají potom jít?“ dodává Klementová.

Stížnosti na křik hrajících si dětí jsou obecný problém. V Německu například před časem tamní parlament zakázal stížnosti na hluk dětí v jeslích, školkách nebo na hřištích (o opatření zde).