Technohrátky v SPŠ stavební v Rybitví přibližily školákům různá řemesla s...

Technohrátky v SPŠ stavební v Rybitví přibližily školákům různá řemesla s očekáváním, že aspoň některé je zaujalo. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Žáci se více hlásí na technické obory, zájem pomohla zvýšit stipendia

  • 0
V druhé polovině dubna zasednou deváťáci do školních lavic a budou skládat jednotné přijímací zkoušky na střední školy. V posledních letech narůstá počet těch, kteří mají zájem o technické obory. Kromě zájmu zaměstnavatelů k tomu přispěla i stipendia, která Pardubický kraj poskytuje na vybrané obory.

„V Pardubickém kraji roste zájem o studium technických oborů vzdělání, a to zejména strojírenských a elektrotechnických. Podpora žáků těchto oborů formou prospěchových stipendií k tomu také přispívá,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.

Příklady oborů se stipendii

  • obráběč kovů
  • strojní mechanik
  • strojírenské práce
  • kominík
  • zedník
  • zednické práce
  • tesař
  • tesařské práce
  • vodař
  • chemik

Deváťáci, kteří se rozhodli studovat některý z technických oborů, by v budoucnu o zaměstnání neměli mít nouzi. Stačí si otevřít některý ze serverů nabízejících pracovní nabídky a vybrat si. Firmy aktuálně hledají například servisní techniky, techniky údržby, nástrojaře nebo strojní zámečníky.

A nabízejí leckdy nadstandardní podmínky. „Výhodné volání v korporátní síti, životní pojištění s pravidelným měsíčním příspěvkem, příspěvek na dopravu, letní a vánoční bonusy a mnoho dalšího,“ stojí například v inzerátu firmy JTEKT. Uchazečům stačí odborné vyučení bez maturity.

Podle údajů úřadu práce a zaměstnavatelů patří mezi nejčastěji požadované profese strojírenské, elektrotechnické, stavební a řemeslné.

„Konkrétně jde zejména o nástrojaře, obráběče kovů, zámečníky, obsluhu CNC strojů, elektromechaniky, strojírenské techniky, zedníky, klempíře, pokrývače či řidiče,“ sdělil Dominik Barták.

Pardubický kraj, který zřizuje drtivou většinu středních škol v regionu, v posledních letech zaznamenal nárůst právě o tyto žádané obory.

„V loňském roce byl největší zájem o obory elektrotechnické, obory zaměřené na bezpečnostně právní činnost, pedagogické obory a o některá gymnázia. K nejvýznamnějšímu poklesu zájmu uchazečů došlo u oborů vzdělání zaměřených na gastronomii a na zemědělství,“ řekl Dominik Barták.

Zájem o technické obory podpořil kraj nejen celou řadou různých soutěží a workshopů. Populární jsou například Technohrátky. Školáci se při nich od roku 2012 zčásti zábavnou formou seznamují v různých středních školách s technickými obory.

Podle ředitelky SPŠ stavební Pardubice Renaty Petružálkové jsou Technohrátky pro každou zúčastněnou školu významnou reklamou.

„Když si děti vyzkoušely činnosti našich nabízených oborů, tak sem později přivedly rodiče na den otevřených dveří a některé z nich usedly v září do našich školních lavic,“ uvedla Petružálková.

Stipendia se pozitivně projevují na docházce

Pozitivní vliv ale mají také stipendia. Peníze dostávají studenti některých oborů už od počátku této dekády.

„Cílem zavedení stipendií ve středních školách zřizovaných Pardubickým krajem bylo zvýšit zájem mladých lidí o technické obory vzdělání, po jejichž absolventech je poptávka na trhu práce. Peněžní podpora motivuje žáky k zodpovědnějšímu přístupu ke studiu, k pravidelné docházce do školy a dobrému chování. Záměrem rostoucích odměn během studia je udržet žáky v podporovaných oborech,“ informoval kraj.

Celkem takto podporuje více než dvacítku vybraných oborů. Aby studenti peníze získali, musejí mít dobrý prospěch a také se slušně chovat. Pokud splní podmínky, získají každý měsíc několik stokorun.

Přijímacích kol vypíší školy více

Střední školy v kraji jsou v současnosti naplněné přibližně ze sedmdesáti procent, a dá se tak počítat s tím, že některé školy vypíší druhá a případně i další kola přijímacího řízení. V tomto školním roce budou jednotné přijímací zkoušky z matematiky a z českého jazyka poprvé konat uchazeči o studium maturitních oborů ve všech formách vzdělávání a ve středních školách všech zřizovatelů.

„Pardubický kraj zavedl přijímací zkoušky, jako jeden z prvních, již ve školním roce 2010/2011. V prvních čtyřech letech připravila testy pro krajské střední školy společnost SCIO, v dalších dvou letech se Pardubický kraj zapojil do ověřování jednotných zkoušek, vyhlášeného ministerstvem školství,“ dodal Barták.

Současná síť středních škol v regionu by měla zůstat zachovaná i v příštích letech. Od tohoto školního roku bude postupně narůstat počet žáků ve středních školách. Maxima dosáhne ve školním roce 2025/2026, kdy bude ve středních školách v Pardubickém kraji přibližně o pět tisíc žáků více a školy tak budou naplněny téměř ze sta procent.