Společnost Syner varuje magistrát, že bude po něm kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu všech vzniklých škod.

Společnost Syner varuje magistrát, že bude po něm kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu všech vzniklých škod. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Město odmítá doplatit za bulvár 11 milionů. Syner ho naposledy varuje

  • 7
Loni v dubnu se čerstvě opravená třída Míru, hlavní pardubická ulice, otevírala. Zřejmě by atmosféra na slavnosti byla poněkud méně uvolněná, kdyby její aktéři věděli, že ještě za rok nebude vyřešené placení za odvedenou práci.

Pardubičtí radní se nedokáží dohodnout se zástupci liberecké stavební společnosti Syner na konečné ceně díla. Podle politiků je to 88 milionů, podle manažerů společnosti zhruba o jedenáct milionů více.

„Společnosti Syner je zmíněná částka protiprávně zadržována a město bez legitimního právního důvodu odmítá tuto částku uhradit,“ napsali na sklonku loňského roku v doporučeném dopise všem pardubickým zastupitelům jednatelé společnosti Syner Martin Borovička a Robert Špott.

Jenže nijak neuspěli. Radní si stojí za tím, že firmě zaplatili vše, co na třídě vytvořila. „Co společnost Syner skutečně postavila, to jsme zaplatili. Firma ale požaduje zaplatit i věci, které vůbec nezrealizovala. Přece nemůžeme platit za to, co se nepostavilo,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že počítá s ukončením sporu před soudem.

K němu se podle všeho skutečně schyluje. Podle tiskového mluvčího společnosti Syner Ondřeje Paclta Pardubice dostaly od jeho zaměstnavatele jakési poslední varování.

„S městem jsme komunikovali, posílali dopisy, navrhovali rychlejší řešení sporu formou rozhodčího řízení, abychom oběma stranám šetřili peníze za právníky. Městu jsme poslali předžalobní upomínku,“ uvedl Ondřej Paclt. Z jeho vyjádření i z těch předchozích od dalších zástupců firmy Syner ale jasně plyne, že se stavbařům před soud příliš nechce.

Jedna strana vnímá dílo jako celek, druhá jako součet položek

„Zatím nemám informaci, že by byla nějaká žaloba podána. Nějak podrobně to ale nesleduji, je to spíše záležitost našich právníků,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Otázkou je, jestli je důvodem skutečně snaha společnosti Syner šetřit peníze za soudy a právníky nebo si nejsou úplně jisti tím, že ve sporu uspějí.
„Hlavní problém je v tom, že Syner vnímá dílo jako celek, ale my chceme zaplatit jednotlivé skutečně provedené položky. Ostatně nic jiného jako správci veřejných peněz ani dělat nemůžeme,“ doplnil primátor Martin Charvát s tím, že se například ze země nakonec nevyndávaly staré vodovodní trubky.

Nicméně jednatelé společnosti upozornili v dopise zastupitele, že pokud Syner uspěje, tak město to může vyjít na několik milionů korun.

„Upozorňujeme vás, že naše společnost bude po Pardubicích kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu všech vzniklých škod, přičemž už nyní jde o miliony korun,“ pokračovali Borovička a Špott.

Opravenou třídu Míru převzalo město loni v dubnu, opravy trvaly 13 měsíců. Práce vyšly zhruba na 100 milionů korun a přispěly na ně výrazně evropské dotace.

Projekt se plánoval minimálně čtyři volební období a jeho přípravě předcházely dlouhé debaty o tom, zda v ulici zůstanou trolejbusy nebo ne. Nakonec i kvůli tomu, aby město mohlo dostat od Unie peníze, se zvolil kompromis, podle kterého je obchodní ulice z části pěší zónou. Trolejbusová doprava se do centra města totiž vrátila jen z desetiny původních spojů, nyní projede ulicí pouhých 60 spojů denně.