Stavební buňka z chodníku u krajské nemocnice po čtvrtstoletí zmizí

  • 2
Kolik dní by vydržela stavba, kterou by si někdo dovolil postavit doprostřed chodníku u svého domu? Den, dva? Těžko říct. Jasné naopak je, jak dlouho takové počínání procházelo pardubické nemocnici. Dvacet pět let.

Přibližně před čtvrtstoletím dělníci postavili doprostřed chodníku u pardubické nemocnice stavební buňky. Od té doby chodci, včetně maminek s kočárky, musejí skákat mezi projíždějící auta.

Nepochopitelný příběh pravděpodobně letos skončí. Nemocnice slíbila, že nechá buňky odstranit. Třebaže si lidé roky na nesmyslný zábor chodníku stěžovali úřadům, městu, kraji i nemocnici, vůbec jim to nepomohlo.

Nevzhledná stavba zmizí až nyní, kdy se začíná rozpadat a nemocnice pro ni už nemá využití. „Stavební buňky by měly být odstraněny do konce prázdnin,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Kdo šel někdy po chodníku kolem pardubické nemocnice, stavební buňku zná. Zabírá chodník u dolní části areálu nemocnice, je prakticky v zatáčce a nekompromisně vyhání chodce na silnici, kde jezdí stále více aut. Navíc ztěžuje řidičům výhled do zatáčky při vjezdu ke spodní vrátnici.

Na nesmyslnou stavbu upozorňuje téměř deset let

Montovaná stavba sloužila jako zázemí pro stavbaře v nemocnici. Jiří Sádovský na nesmyslné umístění stavební buňky upozorňuje úřady už od roku 2006, ale bez úspěchu. Když se od redaktora MF DNES dozvěděl, že konečně bude chodník volný, měl radost.

„Už jsem chtěl kvůli tomu psát novému primátorovi. Jsem hrozně rád, že stavební buňky zmizí,“ řekl Jiří Sádovský. Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald uvedl, že jde o téma, které se neustále vracelo.

„Stavební buňky byly vždy využívány při rekonstrukcích. V době, kdy se budoval multioborový pavilon, sloužily pro stavební firmy. Je to dočasná stavba, zasahuje do chodníku a v tuto chvíli je jejich likvidace na místě,“ uvedl Gottvald.

Když se MF DNES před dvěma roky snažila najít viníka absurdní situace, ukázalo se, že buňky patří Pardubickému kraji, který je pronajímá nemocnici. Z ne úplně jasného důvodu to pro všechny úřady znamenalo, že stavební buňky jsou nedotknutelné.

„Montovaný objekt je už několik desítek let součástí areálu Pardubické krajské nemocnice, a tudíž zde dle zákona nemůže docházet k neoprávněnému záboru chodníku,“ uvedl tehdy například Michal Votřel, vedoucí odboru majetku, stavebního řádu a investic kraje. Zároveň uznal, že do tohoto místa stavební buňka nepatří.

Teoreticky mohli kvůli nebezpečné dopravní situaci chtít nápravu policisté. To by se patrně stalo ve chvíli, kdyby se tam odehrála vážná nehoda. „Proti úřadům je člověk někdy bezmocný,“ řekl Sádovský.