Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě...

Takto mají vypadat podle vizualizace ve studii nové činžovní domy na místě bývalé tiskárny. Vedle bytů v nich mají být i kanceláře či restaurace. | foto: Studie: R. S. Credit

Sousedé brojí proti stavbě tří bytových domů v pardubické Smilově ulici

  • 0
Je to jedna z nejlukrativnějších parcel v centru Pardubic. Společnost R. S. Credit se však už od roku 2011 marně snaží získat povolení k její zástavbě. Proti budování tří bytových domů ve Smilově ulici se totiž rozhodně postavili majitelé okolních parcel.

Z prohlášení Petry Dolínské z developerské společnosti R. S. Credit, která chce přestavět brownfield v centru Pardubic, jasně plyne, že pražský investor si výstavbu 101 bytů, kavárny, restaurace a kanceláří ve třech domech na místě ruin bývalé tiskárny ve Smilově ulici představoval trochu jinak.

„Už jsme z toho vážně hodně unavení. Dělá nám to i obrovské ekonomické problémy. Ale dali jsme se na válku, tak musíme bojovat. Určitě uděláme vše proto, abychom projekt dotáhli do konce. Je to ale už neúměrně dlouhé,“ uvedla Dolínská a její rozhořčení se dá pochopit. Firma se už téměř čtyři roky snaží získat všechna potřebná povolení.

Ovšem vše nasvědčuje tomu, že práce hned tak neskončí. Důvod je zřejmý, majitelé okolních pozemků nechtějí o činžovních domech za jejich ploty ani slyšet.

„Budu dělat vše pro to, aby se nestavělo. To se někdo zbláznil, nebo co? Postavit tady tři činžáky? Vážně nestojím o to, aby mi jejich obyvatelé koukali na zahradu,“ řekl Alois Rainberg, který s pozemkem tiskárny sousedí ve Smilově ulici.

„Raději, ať si tam uklidí ten nepořádek. Běžte se tam podívat, jak to vypadá,“ upozornil na neutěšený stav pozemku. Proti se staví i rodina Lejhancových, která s pozemkem sousedí ze strany třídy Míru a Sladkovského ulice. Jiří Lejhanec starší upozorňuje především na obrovské problémy, které by výstavba znamenala v dopravě.

„Už teď je celá Smilovka doslova ucpaná auty, neumím si představit, že tam bude dalších sto bytů. To vyvolá pravý kolaps, podle mě je to celé nesmysl,“ uvedl Lejhanec starší. Právě kvůli dopravě projekt dlouho narážel i u úřadů.

Vladimír Bakajsa, šéf magistrátního odboru dopravy, měl plány firmy na stole už řadu let a nelíbily se mu. „Už to řešíme roky, jsme s investorem v kontaktu. Momentálně má přerušené územní řízení, protože jsme mu vytkli v projektu zhruba sedm bodů, které musí opravit. Až to udělá, bude řízení dál probíhat,“ uvedl Bakajsa už v roce 2013 s tím, že potíže očekává s parkovacími místy i s výjezdem z jednosměrné Smilovy ulice. Nyní ale firma námitky dokázala odvrátit.

„Z našeho pohledu je už ze strany investora všechno v pořádku. Projektanti dokázali problematická místa vyřešit. Ovšem pro firmu tím stejně nic nekončí, je téměř jisté, že se další účastníci řízení odvolají ke krajskému úřadu,“ popsal očekávaný scénář Bakajsa.

Podle Dolínské bylo zásadní, že firma postaví u domů podzemní parkoviště. „Bude to bydlení v centru města, není tedy důvod, aby majitelé bytů pořád někam jezdili auty. Jsme rádi, že jsme toto dokázali vyřešit. Odpůrci to nemůžou blokovat do nekonečna, tak se snad jednou toho územního a stavebního povolení dočkáme,“ dodala Dolínská s tím, že firma už má na stávající objekty bývalé tiskárny vydány demoliční výměry.