Dostavba piaristické koleje v Litomyšli. Nominace na titul Stavba roku 2017 v...

Dostavba piaristické koleje v Litomyšli. Nominace na titul Stavba roku 2017 v Pardubickém kraji - kategorie 2. | foto: web soutěže

Sady, kaple, domy i mosty soupeří o titul stavby posledních dvou let

  • 0
V minulém ročníku Stavby roku si v laickém hlasování nejlépe vedla rozhledna Mariánka v Horní Čermné. O budoucí titul nejlepší stavba uplynulých dvou let v Pardubickém kraji se nyní uchází 13 staveb v několika kategoriích.

Možnost přihlásit stavbu zkolaudovanou v Pardubickém kraji v posledních dvou letech do regionální soutěže Stavba roku skončila. Do hlasování se opět může zapojit i veřejnost.

„Hodnotíme nejen práci architektů, ale také projektantů a celkovou kvalitu provedení, proto má porota složení ze všech dotčených profesí,“ uvedl její předseda a první náměstek hejtmana Roman Línek, původním povoláním stavař.

Nepočetnější zastoupení má kategorie staveb pro průmysl, zemědělství a vodní hospodářství (4) a staveb inženýrských a dopravních včetně veřejných prostranství (4).

„Chtěli jsme vytvořit dům, který bude reagovat na své okolí, využije a povýší okolní náletovou zeleň. Dům, který nebude kompaktní, ale naopak členitý se zákoutími, dvorky, vysoký do čtyř podlaží. Dům, kde budou přehledné interiéry, ve kterých bude možné použít přírodní materiály, aby se lidé mohli cítit jako doma,“ komentují například vznik nového administrativního a vývojového centra firmy ERA autoři Jiří Bíza, Pavel Táborský a Ondřej Hilský.

V další ze zmíněných kategorií se vedle obnovy mostu v obci Břehy u Přelouče a opravy silnice v Lanškrouně utkají o prvenství 5 850 metrů dlouhý úsek přeložky silnice I/37 mezi obcí Medlešice a křižovatkou se silnicí I/17 u Chrudimi a revitalizace Tyršových sadů v Pardubicích včetně nové kavárny s prosklenou fasádou.

„Podzámecký park je koncipován jako přírodně krajinářské kulturní dílo. Z 30. let dvacátého století byla převzata koncepce promenádní spojující centrum města s Polabinami,“ uvádějí autoři architekti Tomáš Jiránek a Marek Lehmann.

Ze dvou trafostanic vznikla jedna kaple

V kategorii Stavby občanské vybavenosti mezi sebou soupeří pardubické Environmentální návštěvnické, informační a vzdělávací centrum Natura Park na břehu Chrudimky a dostavba piaristické koleje v Litomyšli. Jejich dalším soupeřem a zdánlivým outsiderem je obecní kaple se zvonicí v Mladoňovicích -Deblově na Chrudimsku.

Tam vyřešili mnohaletou otázku, co s dvěma polorozpadlými a nefunkčními trafostanicemi, které hyzdily návsi dvou místních částí. Dnes už jsou jističe a dráty pryč, vystřídal je oltář a zvonice. Trafostanici v Mladoňovicích obec totiž zbourala, přičemž cihly z ní byly použity pro nástavbu kaple v Deblově. „Hlavním výtvarným prvkem a ideovým těžištěm kaple je skleněná pískovaná stěna s kresbou, jejíž výtvarný účinek se mění podle počasí,“ řekl architekt originální kaple Jan Klimeš. Zvon o váze 92 kilogramů byl odlit v Brodku u Přerova.

Laiky obvykle sledovaná kategorie Rodinné a bytové domy nabízí pouze dům Jiřího Pelinky vedle židovského hřbitova nad žamberským farním chrámem. „Kompozičně a prostorově se dům podobá spíše pavilonu, abstraktnímu kvádru, který levituje, vznáší se nad okolní krajinou,“ uvádí autor návrhu domu Přemysl Kokeš.

Soutěž pravidelně vyhlašuje Pardubický kraj ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v České republice. Cílem soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v Pardubickém kraji. Vyhlašovatel na základě doporučení poroty určí v každé kategorii jednu stavbu, které udělí titul Stavba roku 2017 v Pardubickém kraji, a dále udělí dvě čestná uznání. Současně na základě internetového hlasování udělí Cenu veřejnosti.

V porotě zasednou za kraj také Michal Kortyš, za komoru architektů Radim Loukota a Drahomír Ježek, za Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR Josef Mikyska a Matouš Pořický, za odbornou veřejnost František Příborský a Ondřej Teplý. Přihlášené stavby najdou zájemci na webových stránkách: http://stavbaroku.pardubickykraj.cz/.