O debatu byl mezi místními občany velký zájem.

O debatu byl mezi místními občany velký zájem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lidem v Králíkách se ulevilo, stát odložil využití azylového střediska

  • 0
Na veřejnou diskusi o chystaném otevření azylového centra pro uprchlíky v Králíkách přišly stovky naštvaných lidí. Výbušná atmosféra ale brzy opadla. Ukázalo se, že ministerstvo vnitra začíná couvat.

Vypadalo to, že uprchlíci žádající o azyl nedorazí do Králík za pár měsíců, jak plánovalo ministerstvo vnitra, ale že první skupina přijela už ve středu do kulturního domu. Na každém kroku tam lidé spěchající na besedu o novém táboru potkávali policisty. A nebylo úplně jasné, co tam dělají.

„V životě jsem tolik policajtů v Králíkách neviděl,“ řekl starší muž své známé, kterou potkal v zaplněném kulturním domě. „Jsou tady, aby nás rozehnali,“ reagovala.

Původně ohlášené setkání obyvatel města s úředníky ministerstva vnitra se nekonalo. Zástupci ministerstva se nedostavili a hejtman Martin Netolický z ČSSD přinesl hned v úvodu informaci, která přispěla ke zmírnění emocí. Ministerstvo totiž ohlásilo, že otevření azylového střediska bylo odloženo.

„Jeho zástupci nemají o čem jednat, veškeré kroky byly pozastaveny. Na objektu nebyla investována ani koruna a neočekává se to ani v dalších měsících. V tuto chvíli je problém odložený,“ řekl Netolický.

Hejtman z řady důvodů zřízení uprchlického tábora odmítá stejně jako starostka Králík Jana Ponocná. A lidé v diskusi měli názor stejný.

„Chtěl bych vyjádřit podporu našeho občanského sdružení Dračí skála, které tady pořádá tábory pro 600 dětí ročně, a to i za jejich rodiče ze dvou krajů. A to tomu, že tady cizince nechceme,“ prohlásil Jaroslav Nečas ze sdružení Dračí skála. Diskutující dávali najevo i strach. „Lidé, co sem přicházejí, mají jiné náboženství, jinou kulturu a za sebe musím říci, že se jiné kultury bojím,“ řekl mladík v první řadě.

Před uprchlíky varovala Gabriela Košánová z Kostelce nad Orlicí, kde už pobytový tábor je. Podle policistů tam kriminalita nevzrostla, ona to vidí jinak. „Byla jsem svědkem, že přijdou do obchodu, vezmou zboží a utečou. V noci hulákají, bojíte se jít s dětmi do parku, večer se bojím jít po městě,“ řekla.

Hejtman: O jaderném odpadu referendum, o uprchlících ne?

Hejtman Martin Netolický podotkl, že pokud někde vzniká úložiště jaderného odpadu nebo muniční sklad, konají se místní referenda. I když rozhodnutí není v kompetenci místní samosprávy, ale státu. „Toto je podobný příklad, také je to rozhodnutí státu, které má vliv na život místních obyvatel,“ řekl hejtman.

Ministerstvo tvrdí, že o zařízení v Králíkách není rozhodnuto, podle Netolického se následující půlrok nic nestane, protože uprchlický proud zeslábl a ubytovny pro žadatele o azyl nejsou naplněny. Pokud však stát opět začne uvažovat o Králíkách, nabízí přizvat k jednání vedle místní samosprávy a ředitele školy i zástupce občanské iniciativy složené z místních.

Novinkou bylo oznámení, že společnost Sněžník, provozující lyžařský areál na Dolní Moravě, nabízí odkoupení bývalého výchovného ústavu od státu a jeho rekonstrukci pro zájemce o nájemní bydlení, ale i zaměstnance z Dolní Moravy.

O odkoupení budovy usilovalo už i město, ale stát nabídku nepřijal.

„Jsem pro pomoc uprchlíkům. Nejde si jen hrát na svém písečku“

V naplněném kulturním domě v Králíkách chyběl hlas byť jediného člověka, který by nebyl zásadně proti zřízení azylového tábora. Jana Frýbortová z Králík nevidí celý problém černobíle, ale při debatě nevystoupila.

„Hovořilo se tady o demokratických hodnotách, ale moji blízcí mi řekli, ať raději své názory neprojevuji, protože kdyby se tady něco stalo, budu jedna z prvních, které se třeba ten barák podpálí,“ říká žena, která procestovala řadu zemí a v některých muslimských se cítila bezpečněji než v takzvaných křesťanských.

Podle ní je správné, aby společnost pomáhala lidem v nouzi, byť jde o uprchlíky z jiných zemí. „Kolem sebe vidím většinou jen lidi, kteří myslí víceméně na sebe a nevidí, že jiní - neříkám, že všichni - utíkají z válečných konfliktů a zaslouží si naši pomoc. Měla by být vedena ve větší míře, aby se to urovnalo v jejich zemi. A jestliže sem někdo přijde a potřebuje pomoc, měli bychom být schopni ji poskytnout, a ne si hrát na svém písečku,“ řekla Jana Frýbortová.

Pomoc lidem v nouzi je podle ní nezbytná. „Bohužel jsem neměla pocit, že se většina lidí s tímto názorem v sále ztotožňovala, a je mi to hrozně líto,“ uvedla.

Podle ní je západní imigrační politika špatná, protože podporuje legální imigraci a nedává lidem šanci pracovat. Se slovy hejtmana Martina Netolického o nevhodné integraci vzhledem k velikosti města souhlasí.

„Jsem příjemně překvapená přiznáním pana hejtmana, že probíhá lobby určitých byznysmenů, kterým by se nehodilo do karet zřízení azylového domu, a zároveň s ním naprosto souhlasím v tom, že Králíky jsou malé na integraci a nemají vybavení, jaké by měly mít.“

Daleko jednodušší je podle ní integrace ve větších komunitách podobně, jak je tomu v zahraničí.

„Všichni si chtějí zároveň zachovat svoji identitu, jako například Češi v Chicagu, pro to bychom měli mít pochopení. Většina lidí mezi cizinci je dobrých. Podobně jako v české společnosti se najde spousta, kteří nejsou dobří, stejně tak se najdou v každé komunitě a v každé národnosti,“ říká žena pracující jako účetní v králické firmě.

Při besedě pak byla znechucená některými pokusy o zpolitizování tématu a snaze stavět na něm svoji politickou budoucnost. A to navíc ze strany nepříliš důvěryhodných lidí, kteří podle ní využívají slabosti ostatních k obohacování sebe sama.